Popović: Uskoro prvi inovacioni regionalni stratap centri
U osam gradova u Srbiji tokom maja i juna prvi put biće otvoreni regionalni inovacioni startap centri, najavio je ministar bez portfelja zadužen za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović i naglasio da je u 2018. izvoz IT industrije bio 1,15 milijardi evra.
"Želimo da mladi u svim gradovima imaju iste mogućnosti da otvaraju svoje starap kompanije kao i njihove kolege iz Beograda, Novog Sada ili Niša", rekao je Popović novinarima u pauzi konferencije posvećene malim i srednim preduzećima "Snaga SME – Podsticaj i rast preduzeća", koja se održava pod pokroviteljstvom Privredne komore Srbije.
Objasnio je da će u regionalnim inovacionim startap centrima, osim najmodernije opreme i odličnog prostora, imati mogućnost da dobuju računovodstvenu, finansijsku, pravnu, marketinšku i mentorsku podršku.
Imaće, kaže, redovne konsultacije sa svojim kolegama i ekspertima i iz zemlje i iz inostranstva.
"Sve to će da plati Vlada Srbije, jer želimo da mladima omogućimo potencijal da otvaraju svoje kompanije, ne da svi traže budućnost u javnim preduzećima ili u nekim drugim komaonijaama, već da započnu svoj biznis", rekao je Popović.
Naglasio je da je budućnost u malim i srednjim preduzećima, a da država nastoji da mladima posle završetka falkulteta i srednje škole pomogne da pokrenu svoju startap kompaniju i tako započnu neki inovacioni i tehnološki proces koji sigurno može doneti budućnost i njihovom gradu i celoj Srbiji.
Popović kaže da su inženjeri najveći potencijal koji Srbija ima za budućnost, a da je budućnost Evrope i celog sveta pre svega u oblasti veštačke inteligencije i robotike u čemu, naglašava, Srbija može da bude izuzetno konkurentan partner.
Kina i SAD lideri u veštačkoj inteligenciji
Naveo je da je danas Kina jedan od svetskih lidera verovatno broj jedan u veštačkoj intelegenicji zajedno sa SAD.
"U saradnji sa ove dve zemlje naši inovatori i kompanije koje se bave novim tehnologijama u oblasti veštačke intelegencije i robotike imaju velike mogućosti za izlazak na globalno svetsko tržište", rekao je ministar.
Istakao je da je ekonomija bazirana na znanju budućnost Srbije, te da je to Srbija prepoznala i da IT industrija sada značajno utiče na BDP Srbije.
"Budućnost je u novim tehnologijama, a mala i srednja preduzeća i jesu osnov za to", rekao je Popović.
Naveo je da je cela Evropa prepoznala kao problem zaostajanje u tehnološkom razvoju malih i srednjih preduzeća u odnosu na tehnološi nivo najvećih svetskih korporacija.
Zato, dodaje, cela Evrpa pravi programe kako da motiviše male i srednje privrednike da podignu tehnološki nivo svojih preduzeća i države i rade i na toj i pomoći i pravljenju strategija, te da će Srbija, koristeći i znanja evropskih kolega i kolega iz SAD, Kine i Rusije, takođe, omogućiti da mali i srednji privrednici budu motivisani da podignu tehnološki nivo svojih preduzeća.
To znači da u preduzeća uključe robote i najnovije tehnologije, kaže Popović i navodi da oni to neće finansirati sami, već će u tome moći da računaju na pomoć države.
"Indirektno, kroz neko vreme, sigurno će sve to da se vrati državi nekoliko puta", rekao je Popović.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар