Srpsko-grčka saradnja u oblasti zaštite životne sredine
Saradnja u zaštiti životne sredine značajno je sredstvo mira i put jačanja međunarodnih odnosa u regionu koji je potreban svim zemljama radi razvoja i ostvarivanja evropskih ekoloških standarda, zajednička je poruka sa susreta ministra zaštite životne sredine Gorana Trivana i ministra životne sredine i energetike Grčke Sokratisa Famelosa.
Memorandum o razumevanju dve zemlje u oblasti zaštite životne sredine koji je potpisan, otvara novu stranicu u odnosima Srbije i Grčke u ovoj oblasti. Istovremeno, otvara nove perspektive zajedničkih napora da se unapredi stanje životne sredine građana, saopštilo je Ministarstvo za zaštitu životne sredine.
"Dogovorili smo se da zajednički učestvujemo u regionalnim inicijativama, ne samo u regionu, već i u evropskim i svetskim okvirima", rekao je Goran Trivan.
On je ukazao da će Srbija i Grčka u narednim godinama ostvariti široku saradnju u oblasti cirkularne ekonomije, prečišćavanja otpadnih voda, upravljanja čvrstim otpadom, upravljanja posebnim tokovima otpada, zaštiti prirode i biodiverziteta, upravljanju zaštićenim područjima.
Za Srbiju je od velikog značaja razvijanje saradnje sa Grčkom u oblasti zaštite životne sredine, jer je ona za Srbiju jedna od najvažnijih članica Evropske unije, a istovremeno sa odličnim poznavanjem prilika u regionu, objasnio je Trivan, spremna da pomogne Srbiji da preskoči godine zaostajanja u ekologiji i okrene se budućnosti, oslanjajući se na inovativni pristup i nova tehnološka rešenja.
Trivan je zahvalio na principijelnom stavu Grčke u poštovanju i očuvanju teritorijalnog integriteta Srbije i statusa Kosova i Metohije zasnovanog na međunarodnom pravu.
Sokratis Famelos rekao je da se jačanje saradnje u zaštiti životne sredine Grčke i Srbije temelji na dubokom tradicionalnom prijateljstvu i viševekovnoj povezanosti dve zemlje.
Naglasio je da Grčka u potpunosti podržava Srbiju na njenom putu ka članstvu u Evropskoj uniji, i njene aktivnosti u okvirima međunarodnih organizacija kao štu su Ujedinjene nacije (UN) i UNEP.
Zajednička buduća saradnja, i nove inicijative, kako je naglasio, biće zasnovane na međunarodnim dokumentima - Agendi 2030 i Pariskom sporazumu.
Susret predstavnika preko 60 srpskih i grčkih kompanija iz oblasti zaštite životne sredine koji se održava u okviru dvodnevne posete, rekao je Famelos, predstavljaju odličnu priliku ne samo za razvijanje saradnje na ekonomskom planu, već i za razmišljanje o zajedničkim projektima koji se mogu realizovati u regionalnim ali i evropskim okvirima.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар