Bebeći izazov, razbijanje strahova
Skoro da nema mladih roditelja ili onih starijih koji dobijaju prvo dete, a da se nisu suočili sa strahovima koje nosi taj životni izazov. Znajući to, ekipa stručnjaka u Novom Sadu napravila je serijal predavanja pod nazivom "Bebeći izazov", kojima želi da pomogne novim mamama i tatama da se na najbolji način informišu i pripreme za tu najzahtevniju i najlepšu ulogu u životu.
Doktor Miloš Relić kaže da se tehnički budući roditelji ne mogu pripremiti za ono što ih očekuje, aki da oni kroz edukaciju žele da pomognu i njihove strahove razbiju.
"Jeste obaveza, nešto sasvim novo, ali to je pre svega radost... Jako mi je važno da ljudi to shvate kao jednu radosnu stvar koja će se desiti, koja nosi svoje obaveze i svoja pravila igre, ali koja su u suštini jako zabavna i jako lepa i ništa u životu nema lepše", naglašava Relić.
Doktor je poručio svim majkama da puste dosta toga prirodi i da pristupe tome kao nečem najprirodnijem i najlepšem.
"Problema će biti, ja ih zovem u ordinaciji tehnički problemi, ali to nisu neke bolesti i nisu neka stanja sa kojima nećemo izaći na kraj", dodaje Relić
Ukazao je da je to zajednička stvar budućih majki i očeva.
"Strašno je važno da se ta kohezija oko deteta napravi, jer oni su mali radari. Ja to ponavljam stalno kao mantru – bebice današnje su vrlo senzitivne, sve registruju iz okoline i strašno je važan taj pristup", smatra doktor Relić.
Organizatorka predavanja Sofija Bajić kaže da je prošle godine organizovan prvi "Bebeći izazov" – besplatno predavanje za trudnice da se pripreme za roditeljstvo.
"Prijavilo se 60 trudnica, toliko je mogao prostor da primi, nismo očekivali da će biti takav odziv. Međutim, ove godine smo napravili u većem prostoru takvo isto predavanje, gde trudnice mogu da saznaju šta ih očekuje", navela je Bajićeva.
Doktor Stefan Krstić kaže da trudnice najčešće pitaju kako da se pripreme za ono što im sledi i kako da im bude lakše.
"Međutim, neke adekvatne pripreme za svaki korak koji slede ne postoje na taj način, ali je lepo uvek napraviti da one to mogu da dočekaju sa nekom vrstom radosti – sam taj period trudnoće, pa kasnije i porođaj i prve dane sa novim gostom u kući kako ja to volim da kažem", ističe Krstić.
Naveo je da veliki broj trudnica doktorima tokom trudnoće postavlja pitanje o matičnim ćelijama, kao i da će to biti jedna od tema predavanja.
"Naša fondacija se između ostalog bavi sprovođenjem terapija svuda u svetu i pomaže svima u Srbiji koji su na taj način odlučili da preventivno osiguraju zdravlje ne samo tog pojedinca koji se rodio nego na neki način i uže porodice, jer postoji verovatnoća za poklapanjem tog uzorka za terapijom među srodnicima. Jednako važan aspekt nam je i edukacija", objašnjava Krstić.
Ističe i da je danas lakše opredeliti se za čuvanje matičnih ćelija nego ranije.
"Pre je bilo ne daj bože da zatreba, da to bude bačena investicija i to jeste bilo tako pre nekih 10-12 godina kada se jednom mesečno u svetu sprovodila neka terapija. Sada se na dnevnom nivou sprovodi preko stotine vrsta lečenja, ne mora da to bude neka bolest po život ugrožavajuća, može da bude popravljanje kvaliteta života i kod nekog starijeg, ne samo za dete", dodaje Krstić.
Predavanje na temu "Bebeći izazovi" biće održano 16. marta u Novom Sadu u hotelu "Park" u periodu od 11 od 15 časova.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар