Pronađena zaboravljena spomen-ploča kralju Aleksandru

Nakon 77 godina spomen-ploča posvećena kralju Aleksandru, prvom Karađorđeviću u selu Vojvoda Stepa kod Zrenjanina, vraćena je na mesto gde je prvobitno bila i postavljena. Spomen ploča je sakrivena pred Drugi svetski rat da ne padne u ruke neprijatelju, a potom zaboravljena. Pronašli su je majstori koji su rekonstruisali zgradu u centru sela.

Postavljanjem spomen-ploče meštani sela Vojvoda Stepa želeli su da odaju počast ubijenom kralju Aleksandru. Pred okupaciju u Drugom svetskom ratu ploču su sakrili, a da nije bilo rekonstrukcije tavana ove zgrade, još je ne bi pronašli.

"Ko je sklonio, bio je veoma inteligentan okrenuo je slova prema dole, tako da je to izgledala jedna obična kamenčina na tavanu. I ja sam lično par puta išao gore, nešto smo tu radili, stajao sam na njoj nisam znao šta je dok nisu došli majstori", rekao je predsednik Udruženja ratnih dobrovoljaca Branko Savić.

Nestanak ploče je sve ove godine razbuktavao maštu meštana. Pričalo se da je bačena u bunar, zakopana ili odneta u Liku. Reljef nije pronađen, pa je ponovo izvajan i izliven na osnovu starih zapisa.

"Kada sam radio u glini otišao sam na njivu gde je moj deda dobio dobrovoljačku zemlju uzeo sam tu glinu iz kanala i sa njom sam izvajao lik", naveo je akademski umetnik Aleksandar Mišić.

Dobrovoljci koji su se borili u srpskoj vojsci nakon završetka rata su dobili od kralja Aleksandra zemlju i pravo da osnuju naselje.

"Za nepunih 18 godina ozidali su opštinu, školu, zadrugu, crkvu i sokolanu. Jedini smo mi do Kikinde, do Zrenjanina imali sokolanu", rekao je Milan Stojanović iz Vojvode Stepe.

Spomen kompleks je zaokružen. Uz komandanta armije, sa kojim su njihovi preci ratovali postavljena je i uspomena na Kralja koji im je dao zemlju, zahvaljujući čemu se 397 dobrovoljaca skućilo i stvorilo zavičaj za svoje potomke.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом