Deveti sin Jug Bogdan čuvar starih ognjišta
Štrpce, gradić i sedište istoimene srpske opštine na Kosovu i Metohiji, u podnožju Šar-planine, još čuva stare običaje, neguje tradiciju i nastoji da obezbedi budućnost mladima. Mnogočlane porodice ovde nisu retke, a u jednoj, sa trinaestoro dece, deveti sin, poneo je istorijsko ime – Jug Bogdan.
Maleni hor, veru i pesmom slavi u potpunom albanskom okruženju, na zemlji svojih predaka. Štrpce broji oko 4,5 hiljade stanovnika, opština ukupno 13,5 hiljada i to je jedna od najbrojnijih srpskih enklava na Kosovu i Metohiji.
"Trudimo se da živimo što više normalno u ovakvim okolnostima, u ovakvom okruženju. Trudimo se, pogotovo mi koji smo u prosveti, da deci damo taj neki smisao i neku nadu za budućnost", kaže horovođa crkvenog hora "Car Dušan" Aleksandra Spasić.
Deca i mladi su ono najvrednije u Štrpcu i njegovih šesnaest sela. U selu Sušiće, u 23 kuće, je osamdesetoro dece, a najveseliji su o praznicima i u dane poklada. U domu Stanojkovića, odrasta trinaestoro mališana, a deveti, sin, nosi ime koje se ovde posebno ceni.
"Ja se zovem Jug Bogdan. Imam braću i sestre, šest brata i sedam sestri", rekao je dečak i dodao da kada poraste planira da bude vladika.
Mama Ljiljana kaže da nisu kao ostala deca da što traže to i dobiju, već jedu ono što im se prinese. Važno im je da imaju i hleba samo, dosta je za njih.
"Mi smo opstali ovde, imali smo, što kažu i napade. Ima ih i dan-danas, ali mi smo opstali. Mi našu kuću ne napuštamo", kaže Ljiljana.
Radovan Stanojković kaže da žive mirno, kao i svi što žive. "Od mira lepšeg nema ništa", ističe Radovan.
Na 15 kilometara od ski-centra Brezovica, Štrpce je najviše nade polagalo u razvoj turizma, ali posle višegodišnjeg čekanja da se reši pravni status ovog turističkog centra, mnogi su sada počeli da se bave i poljoprivredom.
Proteklih sedam godina, u opštini Štrpce, malinjaci su podignuti na oko stotinu hektara, razvija se i pčelarstvo, ali su čuvena stada na Šari odavno desetkovana. Ipak, dok su neki odavde davno otišli, drugi su tu, da čuvaju život starih ognjišta.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар