Deveti sin Jug Bogdan čuvar starih ognjišta

Štrpce, gradić i sedište istoimene srpske opštine na Kosovu i Metohiji, u podnožju Šar-planine, još čuva stare običaje, neguje tradiciju i nastoji da obezbedi budućnost mladima. Mnogočlane porodice ovde nisu retke, a u jednoj, sa trinaestoro dece, deveti sin, poneo je istorijsko ime – Jug Bogdan.

Maleni hor, veru i pesmom slavi u potpunom albanskom okruženju, na zemlji svojih predaka. Štrpce broji oko 4,5 hiljade stanovnika, opština ukupno 13,5 hiljada i to je jedna od najbrojnijih srpskih enklava na Kosovu i Metohiji.

"Trudimo se da živimo što više normalno u ovakvim okolnostima, u ovakvom okruženju. Trudimo se, pogotovo mi koji smo u prosveti, da deci damo taj neki smisao i neku nadu za budućnost", kaže horovođa crkvenog hora "Car Dušan" Aleksandra Spasić.

Deca i mladi su ono najvrednije u Štrpcu i njegovih šesnaest sela. U selu Sušiće, u 23 kuće, je osamdesetoro dece, a najveseliji su o praznicima i u dane poklada. U domu Stanojkovića, odrasta trinaestoro mališana, a deveti, sin, nosi ime koje se ovde posebno ceni.

"Ja se zovem Jug Bogdan. Imam braću i sestre, šest brata i sedam sestri", rekao je dečak i dodao da kada poraste planira da bude vladika.

Mama Ljiljana kaže da nisu kao ostala deca da što traže to i dobiju, već jedu ono što im se prinese. Važno im je da imaju i hleba samo, dosta je za njih.

"Mi smo opstali ovde, imali smo, što kažu i napade. Ima ih i dan-danas, ali mi smo opstali. Mi našu kuću ne napuštamo", kaže Ljiljana.

Radovan Stanojković kaže da žive mirno, kao i svi što žive. "Od mira lepšeg nema ništa", ističe Radovan.

Na 15 kilometara od ski-centra Brezovica, Štrpce je najviše nade polagalo u razvoj turizma, ali posle višegodišnjeg čekanja da se reši pravni status ovog turističkog centra, mnogi su sada počeli da se bave i poljoprivredom.

Proteklih sedam godina, u opštini Štrpce, malinjaci su podignuti na oko stotinu hektara, razvija se i pčelarstvo, ali su čuvena stada na Šari odavno desetkovana. Ipak, dok su neki odavde davno otišli, drugi su tu, da čuvaju život starih ognjišta.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом