Svetski dan Brajevog pisma
U svetu se 4. januar obeležava kao Dan Brajevog pisma, a u Srbiji živi više od 12.000 slepih i slabovidih osoba.
Brajeva azbuka se sastoji od šest tačaka, koje su raspoređene u dve kolone po tri tačke.
Kombinacijom ispupčenih tačaka, kojih ukupno ima 63, dobijaju se pojedina slova.
Znaci interpunkcije, zarezi, tačke, znakovi pitanja, uzvičnici i slično, raspoređeni su u dve kolone po dve tačke.
Slepi dodirom, jabučicom desnog kažiprsta, čitaju sleva nadesno, a pišu zdesna nalevo.
Brajevo pismo za slepe nastalo je 1825. godine, a proizašlo je iz tzv. noćnog pisma tajne službe, koje su ga koristile u noćnim ratnim dejstvima.
Luj Braj je usavršio tehniku i nastojao da se ona primenjuje u praksi.
Unesko je proglasio Brajevo pismo za univerzalno pismo za slepe i slabovide u svetu 1955. godine.
"Svi građani jednaki"
Ministar za rad Zoran Đorđević je naveo da ministarstvo koje vodi posvećuje posebnu pažnju slepim i slabovidim osobama, i trudi se da im omogući bolje uslove za život i rad.
Kako je rekao, u poslednjih godinu dana, nabavljeni su Brajevi štampači, obezbeđena sredstva za zapošljavanje osoba sa invaliditetom, postavljene zvučne signalizacije na raskrsnicama... kako bi se izašlo u susret potrebama osoba sa invaliditetom i kako bi im se pružila pomoć.
"U Srbiji su svi građani jednaki, što je i naziv naše medijske kampanje, koju smo pokrenuli povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom", rekao je Đorđević, a saopšteno je iz resornog ministarstva.
Đorđević je ukazao da je u Sektoru za antidiskriminaciju i rodnu ravnopravnost u okviru Ministarstva zaposlen slep momak, koji je prošle godine završio Diplomatsku akademiju, kao jedan od šest najboljih.
Upravo on, istakao je, svojim primerom dokazuje da slepe i slabovide osobe mogu da rade svoj posao odlično i brzo, i zato je apelovao na sve da se ne ustručavaju prilikom zapošljavanja osoba sa invaliditetom.
Đorđević je najavio i prilagođavanje sajta Ministarstva slepim i slabovidim osobama, i istakao je da je veoma važno da svim građanima informacije budu dostupne.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар