Momčilo Gavrić – dečak koji je prerano postao čovek

Na stogodišnjicu oslobođenja Srbije u Velikom ratu, podsećamo se priče o Momčilu Gavriću, najmlađem podoficiru u Prvom svetskom ratu, koji je u bitku krenuo kao osmogodišnjak, nakon što su mu austrougarski vojnici pogubili celu porodicu.

Dečak koji je prerano postao čovek. Simbol stradanja, mladosti, otpora i slobode u Prvom svetskom ratu, to je, kažu, bio Momčilo Gavrić.

Nakon što je ostao bez roditelja i sedmoro braće i sestara, pridružio se Šestom artiljerijskom puku Drinske divizije. Preživeo je albansku golgotu, a iz rata se vratio kao dvanaestogodišnji podoficir.

Upravnik Muzeja "Jadar" u Loznici Goran Vilić kaže da je preko 70 miliona vojnika bilo uključeno u taj ratni vihor.

"Samo je jedan Momčilo Gavrić, samo jedan slučaj da je vojnik imao samo osam godina kada je stupio u srpsku vojsku i pridružio se srpskim vojnicima, prokrstario sva ratiša od 1914. do 1918. godine", ističe Vilić.

Momčilo Gavrić, sto godina nakon završetka rata, simbol je i sve dece koja su prerano izgubila svoje detinjstvo. Slike hrabrog ali ranjenog i izgladnelog dečaka obišle su svet, a sam Momčilo dugo je i od svoje porodice krio životnu priču.

Njegov sin Branimir Gavrić seća ga se kao veoma skromnog čoveka.

"Kao takav će nam ostati dugom sećanju. Ponosan sam ja i cela familija Gavrića što nosimo njegovo ime i njegovo prezime", kaže Branimir.

Najmlađi vojnik rođen je u selu Trbušnici kod Loznice, odakle je i krenuo u rat. Nakon ulice sa njegovim imenom, na obeležavanju stogodišnjice oslobođenja tog grada u Prvom svetskom ratu, građani Loznice sačuvali su od zaborava njegov lik i delo.

Velika dobrotvorka lejdi Pedžet, Momčila Gavrića nazivala je srpskim vitezom. Grci su mu podigli zlatnu ploču na Krfu, a francuski predsednik Fransoa Miteran ga je odlikovao ordenom.

Dvadeset pet godina posle smrti, ovaj heroj dobio je svoj prvi spomenik u Srbiji.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом