недеља, 29.07.2018, 19:30 -> 19:59
Извор: РТС
Kada će organi postati lek za pacijente koji čekaju
U Skupštini Srbije u nedelji za nama usvojeni su novi zakoni o transplantaciji organa i transplantaciji tkiva i ćelija. Izazvali su mnogo polemike i među poslanicima, i u javnosti. Iako su usvojeni, da u Srbiji bude više transplantacija i više donora organa, ne može da nas natera ni jedan zakon, dok mi sami ne shvatimo značaj zaveštanja i darivanja organa.
Damir Veljović iz Beograda novu jetru čekao je četiri i po godine. Kaže da mu je svaki dan trajao kao večnost.
Kaže da je osećao neizvesnost, strah od pogoršanja bolesti, kao i od kraja života,
Damir ima porodicu, a nova jetra donela mu je novi život. Razume sve koji su protiv darivanja organa, ali još jednom objašnjava zašto je važno da budemo humani.
"Nekome je kraj života, a samim tim čine jedno veliko delo da pomažu drugom da nastavi
Ponavljamo i poruku 16-godišnjeg Marka, koji je nedavno dobio bubreg jer u Tiršovoj i dalje na transplantaciju čeka mnogo dece.
"Potpisuju se donorske kartice, da što više ljudi potpiše, jer opet, organi propadaju džabe u zemlji, a deca idu na dijalizu", kaže šesnaestogodišnji Marko Vukmirović.
I novi zakon predviđa da, ukoliko se za života nismo izjasnili da li smo za ili protiv transplantacije, to u naše ime može odluči naša porodica.
Dakle, organi će postati lek za one koji čekaju, tek kada se porodica složi sa tim, odnosno kada lekarski timovi utvrde da je njihov član porodice, pacijent moždano mrtav, da su sve moždane funkcije nepovratno izgubljene.
"Moždana smrt znači smrt, on ne mora biti donator, ali to je trenutak kada porodici treba izjaviti saučešće, to je smrt organizma", rekla je dr Brankica Spasojević Dimitrijeva sa Univerzitetske dečje klinike u Tiršovoj.
"Postoji čitav niz testova koje morate odraditi, a u proceduri moraju da učestvuju doktori, koji niti su lečili pacijenta, potpuno su objektivni, ni doktori koji će kasnije učestvovati u transplantaciji organa koji su uzeti", kaže prof. dr Danica Grujičić, neurohirurg u KCS.
"Postali smo sebični, okrenuti sami sebi, većina nas smo zdravi, većini u ovom trenutku ne treba transplantacija, ali perspektivno, svi smo mi pre primaoci nego davaoci", rekao je Đoko Maksić, koordinator za transplantaciju VMA.
U Srbiji u ovom trenutku na transplantaciju bubrega, jetre, srca, rožnjača čeka oko 2.000 ljudi.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар