"Dani borovnice" na Kopaoniku – promocija kopaoničkog crnog zlata

Na Kopaoniku su počeli "Dani borovnice", manifestacija na kojoj se promoviše takozvano kopaoničko crno zlato. To je i prilika da se predstave gotovi proizvodi, pravi specijaliteti.

Samonikla borovnica prostire se na preko 300 hektara najviših kopaoničkih vrhova. Kraj jula i početak avgusta je vreme kada modroplave bobice sazrevaju i kada se na Kopaoniku čak i na najnepristupačnijim mestima mogu videti berači iz obližnjih bruskih i raških sela kojima je ovo voće izvor prihoda.

Snežana Đokić iz Brusa navodi da berač za dan može da ubere od šest do deset kilograma borovnica. Dodaje da je otkupna cena tog bobičastog voća 600 dinara po kilogramu.

Čuvari prirode u Nacionalnom parku kontrolišu način berbe.

"Kao i svake godine imamo problema sa nesavesnim beračima borovnice. Naši čuvari su svakodnevno na terenu. Borovnica je još zabranjena da se bere na grebenima, to nikako nije dozvoljeno", objašnjava Slađana Komatović iz Nacionalnog parka "Kopaonik".

Berislava Ilić iz Zavoda za zaštitu prirode Srbije navodi da se borovnica nalazi na listi zaštićenih vrsta u komercijalne svrhe i imaju kvotu za sakupljanje.

"Ovde je borovnica dobro ponela i trebalo bi još malo sunca da bude nešto slađa", objašnjava Ilićeva.

"Dani borovnice" su manifestacija na kojoj se promoviše takozvano kopaoničko crno zlato, ali i edukuju berači kako bi se borovnica zaštitila i opstala na ovim prostorima. To je prilika i da se predstave gotovi proizvodi, koji su pravi specijaliteti.

"Nema takvog mesta na zemlji, to je neverovatno, evo, mi smo bili do sada. Kad bi kod nas imali bar pola od ovoga, mi bismo bili prezadovoljni", navodi Damir Perić iz Umaga.

Borovnice su izvozni proizvod. Godišnje se na tržište Evropske unije sa naših planina isporuči preko dva miliona kilograma tog bobičastog voća.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом