Šta sve znamo o Parkinsonovoj bolesti
Parkinsonovu bolest ima oko 20.000 ljudi u Srbiji, a u Evropi oko dva miliona. Bolest se prepoznaje po nekontrolisanom podrhtavanju ruku i glave. Šta je izaziva, još se ne zna. Leka nema, već se samo bolest može kontrolisati. O tome su svetski neurolozi govorili na skupu u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti.
Već 200 godina zna se za Parkinsonovu bolest. Uzroci su i dalje nejasni.
Najveća saznanja koja su sakupljena u poslednje dve decenije su iz polja naurogenetike, gde je pokazano, na potpuno iznenađenje, da je Parkinsonova bolest slična Alchajmerovoj bolesti i nekim drugim bolestima, kaže predsednik SANU Vladimir Kostić.
"Zapravo, to je bolest određenih proteina, koje u određenim situacijama ili pod dejstvom mutacija dobijaju konformacije odnosno strukture u prostoru, koje su teško rastvorljive i koje takve kakve su oštećuju ćeliju", objašnjava Kostić.
Neurolog iz Nemačke Kristin Klajn navodi da su u toku prva klinička ispitivanja lekova koji ciljaju gene i proteine koji su vezani za Parkinsonovu bolest.
"To može da rezultira specifičnim terapijama za pacijente u budućnosti", dodaje Kristin Klajn.
Pacijenti imaju drhtanje, ukočenost mišića ruku, nogu i vrata, pokreti su im usporeni, otežani i nevoljni.
"Pokušavamo da bolje razumemo kako nastaju simptomi Parkinsonove bolesti, naročito tremor – drhtanje. Da bismo znali kako da bolje lečimo naše pacijente i da ih kategorizujemo od jednostavnih do složenih formi", ukazuje neurolog iz Francuske Mari Vidae.
Procenjuje se da svaka stota osoba starija od 60 godina ima Parksinsonovu bolest. Kako se životni vek produžio, više je i obolelih.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар