Žene iz sela Pivnice čuvaju tradiciju Slovaka
Udruženje žena iz sela Pivnice, više od deset godina bavi se očuvanjem kulture i tradicije Slovaka koji žive na ovim prostorima. Osim čuvanja starih zanata i negovanja folklora, u okviru ovog udruženja organizuju se i literarni susreti žena.
Od 2008. godine Udruženje žena iz Pivnice brine i o stalnoj etno-postavci sa mnogo predmeta različite namene koji govore o kulturi i tradiciji Slovaka koji su u ovo bačko selo došli početkom 18. veka.
"Predmeti su skupljani u selu, a donirali su ih građani Pivnice kako bi očuvali tradiciju Slovaka koji su ovde više od 220 godina", kaže koreograf Janko Mernjik.
Ove vredne žene brižljivo prikupljaju i čuvaju delove slovačke nošnje od kojih su neki primerci stariji od 200 godina.
Ženska slovačka nošnja prilagođena je različitim životnim prilikama u rasponu od svakodnevne do svečane nošnje, koju je ekipi RTS-a predstavila Zuska Grnja iz Udruženja.
Osim očuvanja kulture i tradicije Slovaka kroz brojne ručne radove, u Udruženju postoji i jedinstvena literarna sekcija.
Erka Sečova, na primer, piše i prozu i pesme. Anka Tarnoci objašnjava da svaka članica pročita svoj rad i onda se oni stave u zajedničku svesku.
Na ovogodišnjim devetim Literarnim susretima koji će biti organizovani sredinom septembra, učestvovaće žene iz više od deset sela u Vojvodini.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар