Šapčanke koje su ušle u istoriju

Nekada kada su žene uglavnom obavljale samo kućne poslove i rađale decu, neke od njih išle su ispred svog vremena i svojom hrabrošću, upornošću, znanjem i radom, obeležile godine u kojima su živele. 188 biografija Šapčanki po rođenju, školovanju, humanosti, pisanoj reči, objavila je u svojoj knjizi novinarka u penziji Živana Vojinović.

Supruga popa Luke Lazarevića, Karađorđevog vojvode, najstarija je Šapčanka u knjizi. Mnoge od njih menjale su i svet i shvatanja.

"Ana Obrenović je prva među onima koje su unele novinu u život Srpkinja. Odškrinula je vrata ženske pismenosti, dobila je domaće učitelje i za muziku i za klavir, naučila je da svira klavir i gitaru, ali i da govori francuski, mađarski. Objavila je i prvu knjigu prevoda sa nemačkog", kaže autorka knjige "Šapčanke" Živana Vojinović.

Draga Ljočić bila je prva žena lekar u Srbiji – doktorka sa činom poručnika, borac za ravnopravnost polova, heroj u ratu i životu. Isidora Sekulić, prva žena akademik, iz grada na obali Save, na velika vrata ušla je u srpsku književnost. 

"Spomenula bih pesnikinju Jelu Spiridonović Savić koja je bila vrlo hvaljena od kritike, osuđena od komunista ali i zaboravljena od Šapčana", napominje direktorka Biblioteke šabačke Jelena Podgorac Jovanović.

U ratovima su nosile puške, negovale ranjenike, brisale razlike i za slobodu davale godine i živote.

"Brojne su Šapčanke koje su se uključile u ratne operacije u Prvom svetskom ratu za koje je francuski novinar Anri Barbi rekao da su zadivile čitav svet i da su prave heroine i da nije bilo nijednog francuskog oficira koji ne bi pred noge tih junakinja svoj mač položio iz najdubljeg poštovanja", objašnjava Vojinovićeva. 

U gradu na obali Save školovala se i Mileva Marić, supruga Alberta Ajnštajna dok je Hristina Topuzović, kako je zapisano u knjizi, stajala uvek ispred i iza Milutina Milankovića.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом