Šta čini posebnim selo Retkocer

Retkocer je po površini najveće i najrazuđenije planinsko selo u opštini Medveđa. U poslednje dve decenije broj stanovnika je isti. Ima oko stotinu žitelja koji se uglavnom bave stočarstvom. Mladi ne odlaze, a sve je više i povratnika.

Ekipu RTS-a dočekala je magla na oko 900 metara nadmorske visine. Kako se vedrilo, slika je bila jasnija i lepša. Na sve strane pašnjaci i šuma u kojoj caruje cer. Otuda i ime sela Retkocer. Skromni i dobrodušni gorštaci raduju se gostima.

Backovići su nekada bili najbrojniji u Retkoceru. Na imanju je ostao samo Ranko. Supruga Ljiljana došla je iz Preševa. Imaju četiri ćerke i sina. Nismo ih zatekli kod kuće. Dok Ljiljana puni kofu sirom koji prodaje na pijaci, domaćin proverava traktor. Za koji dan biće dosta posla na njivi.

"Imamo oko 11 hektara, pa se uglavnom bavimo poljoprivredom. Malo se bavimo stočarstvom, malo voćarstvom, pogotovo kada rode šljive", kaže Ranko Backović iz Retkocera.

Pored stare, Milovanovići su sagradili novu, lepu kuću. Imaju voćnjak i baštu u kojoj sade povrće za svoje potrebe.

"Ovde je prioritet za građane da imaju malo bolje razumevanje oko puta, da se napravi ta putna mreža", kaže Slaviša Milovanović, predsednik Mesne zajednice Retkocer.

U četvororazrednoj školi u Retkoceru ima četvoro đaka i petoro predškolaca. Uz besplatan prevoz za starije školarce, Opština čini još mnogo toga kako bi ta rubna, planinska sela opstala.

"Mi smo budžetom za 2018. godinu predvideli oko 65 miliona dinara za puteve, zatim smo deset miliona dinara predvideli za subvencije, odnosno bespovratna sredstva za naše poljoprivredne proizvođače", kaže Nebojša Arsić, predsednik Opštine Medveđa.

A u Retkoceru ima ko da obrađuje zemlju. Mladi odavde ne odlaze. Korenima se polako vraćaju i oni koji su odavno napustili zavičaj.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом