Sve više falsifikovanih slatkiša i igračaka

Krijumčareni, krivotvoreni proizvodi, osim rizika koji predstavljaju za potrošače, zbog sumnjivog kvaliteta nanose štetu državnom budžetu i onima koji legalno posluju. Od profita koji se dobije distribucijom i prodajom takve robe na crnom tržištu često se finansiraju i drugi vidovi kriminala. Pretpristupni pregovori i poglavlje 7 ne mogu biti zatvoreni bez potpune usaglašenosti pravne regulative i preuzetih obaveza sprovedenih u praksi u skladu sa standardima EU.

Za nepuna dva meseca, republička Uprava carina zadržala je 31 tonu lizalica i bombona, 22.000 komada čokoladnih jaja i zaplenila više od tone sumnjive garderobe. Proizvodi koji povređuju prava intelektualne svojine se uništavaju.

"Zaplenjene su četiri pošiljke sa preko 250.000 komada konditorskih proizvoda koji su već uništeni. Inače, najčešće se falsifikuju tekstil, obuća i kozmetika, a u poslednje vreme i hrana, što je naročito opasno. Istakao bih da takvi proizvodi najčešće dolaze iz Kine i Turske", kaže Nebojša Anđelković, načelnik Odeljenja za zaštitu prava intelektualne svojine Uprave carina.

Često se krivotvore i igračke i drugi proizvodi za decu, koji mogu biti veoma opasni, pa nadležni skreću pažnju roditeljima.

"Moraju biti svesni i obratiti pažnju da su te lutke vrlo slabog kvaliteta, delovi se često lako kidaju, tako da one vrlo brzo postanu neupotrebljive i što je najproblematičnije kod tih falsifikovanih dečjih igračaka, ne znamo od kog su sastava pravljene. Posebno ne znamo kojim su bojama rađene, koja je plastika rađena. Tako da je apsolutno nebezbedan aspekt za kupovinu", ističe načelnik tržišne inspekcije Goran Macura.

Prepreke pri kontroli

Na internetu se najčešće falsifikuju lekovi, medicinski proizvodi, duvan i cigarete, kažu u MUP-u.

"Iz prostog razloga što se radi o velikoj zaradi u ovim slučajevima, a roba dolazi u velikoj količini sa Kosova i Metohije, gde nemamo mogućnosti da potpuno kontrolišemo granicu, gde postoji veliki broj takozvanih divljih prelaza preko kojih se ta roba prenosi i odmah preko kurirskih službi distribuira na tržište. Pre svega na tržište centralne Srbije, a onda eventualno i van granica Srbije", rekao je Mikailo Tijanić, šef Odseka za suzbijanje kriminala u oblasti intelektualne svojine.

Internet pruža veliku anonimnost izvršiocima krivičnih dela. Postoji veliki broj slobodnih vaj-faj mreža, a kurirske službe identifikuju one koji robu šalju.

Teško je pratiti i tokove novca, jer je naplata moguća i u inostranstvu preko različitih servisa.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом