Novi život na dar od majke
Iako u Srbiji iz godine u godinu raste broj transplantacija i davalaca organa, broj onih koji čekaju je i dalje veliki. Neki od pacijenata kojima je neophodan zdrav nov bubreg imali su sreće da je neko od srodnika mogao da im da novi život na dar.
Ko će, nego majka. Koliko god godina da imaju, kada je detetu neophodna pomoć, majke rade sve što mogu.
Sedamdesetdvogodišnja Danica Ćosović iz sela Ravanica kaže da nije bilo straha.
"Više sam se ja angažovala da to uradimo, ona je govorila - neka majko, ne možeš ti dugo da izdržiš, i eto, hvala Bogu sve je prošlo u redu", kaže majka Danica.
Anica Teofilović koja ima 63 godine kaže da joj je to životna želja i da jedva čeka da pomogne svojoj ćerki, da je usreći.
I dok se na Klinici za nefrologiju posle operacije oporavljaju majka i ćerka, za važnu intervenciju, pripremaju se još jedna majka i ćerka.
"Ja sam je molila, i zaista sam uspela, i to mi je mnogo drago. Uvek ću joj pomoći sve što mogu", kaže Danica Ćosović.
Gordana Mitrović (53) iz Kragujevca, koja je godinu dana išla na dijalizu, rekla je da pretpostavlja da njena majka ima osećaj kao da ju je rodila ponovo. "U utorak smo obrađene. Sada sam fenomenalno", rekla je Gordana.
Anica Teofilović kaže da bi u utorak, 13. februara, trebalo da bude urađena transplantacija.
Danijela Teofilović (40) iz Jagodine rekla je da je šest i po godina na dijalizi.
"I evo sada smo konačno došli do toga da mama može da mi da bubreg. Mogao je i tata, ali mama je imala veću želju", kaže Danijela.
Onima kojima je neophdono presađivanje bubrega, najčešće novi život na dar daruju majke ili očevi. Neretko pomažu i bake i deke, a VMA beleži i preko 25 supružničkih transplantacija. Sve to odobrava Etički odbor VMA.
"Najveći broj urađenih transplatacija na godišnjem nivou su žive srodne transplantacije. Prošle godine imali smo 12 živih, šest kadaveričnih. Pripremamo da u vrlo kratkom vremenu transplantiramo još pet mladih ljudi, to su sve mladi momci u drugoj, trećoj deceniji života, koji imaju žive srodnike", rekao je prof. dr Đoko Maksić, koordinator za transplantaciju VMA.
U Srbiji u ovom trenutku na dijalizu ide više od 4.000 građana, za njih oko 800 neophodna je transplantacija bubrega.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар