Sudnicu zamenio radionicom, trud i kvalitet put do uspeha

Za uspešan ulazak u preduzetničke vode velika ulaganja nisu neophodna, ali jeste dobra ideja. Dobru ideju, kažu upućeni, moraju da prate kvalitetna reklama, istraživanje tržišta, inovacije u proizvodnji i težnja da se proizvod ili usluga ponude i van granica.

Liciderska srca iz Vrnjačke Banje već deceniju su na tržištu. Đorđe Petrović na početku nije uložio veliki novac, ali jeste, kaže, veliki trud. 

Đorđe Petrović, preduzetnik kaže da je potrebno četiri, pet godina da se uđe u recepturu, tehniku koja je vrlo zahtevna.

"Meni je to pošlo za rukom. Danas je to već razvijeno tržište, uglavnom sve ovo ide za Beograd i u inostranstvo. Svuda gde ima naših ljudi, Srba znači, obišli su čitav svet odavde iz ove radionice", kaže Petrović.

Posle završetka Pravnog fakulteta, Vojin Ratković je trebalo da prkasu čeka pola godine. Odbio je. Pre sedam godina sudnicu je zamenio radionicom. Počeo je da pravi palice za bubnjeve koje nalaze put i do kupaca u susednim zemljama. Jedan od najvećih izazova bila mu je jeftina konkurencija, ali je uspeo da je pobedi.

Vojin Ratković, preduzetnik kaže da je to postigao upornim radom i kvalitetom. 

"Ljudima se na kraju više isplatilo da kupe od mene nego mnogo jeftiniju robu koja je uvezena iz inostranstva. Ako se držite nekih principa oko samog kvaliteta proizvoda, stvari vremenom dođu na svoje mesto, tako da posle sedam godina taj zaključak važi više nego ikad", kaže Ratković.

Godišnje, više od 12.000 onih koji bi da krenu Đorđevim i Vojinovim putem, započnu obuke za preduzetnike u Nacionalnoj službi za zapošljavanje. Trećina njih dobije i bespovratna sredstva.

"Najveća zainteresovanost naših korisnika je za proizvodnju i usluge i naše razmatranje njihovih aktivnosti nakon završetka ugovorne obaveze govori da je 70 procenata njih i nakon završetka ugovorne obaveze od godinu dana opstalo na tržištu i da i dalje posluje", kaže Dragana Konakov Radovanović iz Nacionalne služba za zapošljavanje.

Širenje posla je nova prepreka na njihovom predueztničkom putu. Država bi, kažu stručnjaci, mogla da olakša.

Milivoje Jovanović iz Udruženja "Enenca" u Nišu kaže da ima veliki broj parafiskalnih nameta, preko 250.

"Veliki broj procedura, koje ne samo što koštaju preduzetnike i male firme već im gube preko 30 posto vremena koje bi oni mogli dobro da iskoriste, nemogućnost dolaska do izvora finasiranja, bankarski sektor ne podržava startapove. Takođe, imamo visoke poreze i doprinose na zarade", rekao je Jovanović.

Od jeseni, oni koji uđu u preduzetničke vode imaće lakši put. Prvu godinu neće morati da plaćaju namete. Uslov je da su preko Zavoda posao čekali bar pola godine ili da su u prethodnoj godini završili školovanje.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом