четвртак, 07.12.2017, 07:59 -> 09:33
Извор: РТС
Ekipa RTS-a s migrantima u okolini Sombora
Od početka godine u Srbiji se prijavilo više od 5.700 tražilaca azila. Trenutno u centrima za smeštaj boravi oko 4.150 osoba, uglavnom iz Avganistana, Pakistana, Iraka, i svega jedan procenat Sirijaca. Ima ih u blizini Subotice, Šida, a ekipa RTS-a bila je sa njima u okolini Sombora.
Vetar, sneg i temperature koje noću padaju ispod nule – to su uslovi u kojima živi grupa migranata u šumi kod Sombora. Kažu da su ih odbili u centrima za prijem tražilaca azila i tvrde da im nije pomoglo ni to što ih na takav smeštaj upućuju srpski lekari.
"Kad sam došao do kampa, jedna gospođa je tražila papire i rekla da nema mesta unutra. Neki među nama su maloletni, ali ni za njih nema mesta", kaže jedan migrant.
Jedan od Pakistanaca s kojima je ekipa RTS-a razgovarala je pre dve godine krenuo put Francuske. Mađarsku granicu je pokušavao da pređe osam do devet puta, hrvatsku nekoliko puta.
"Šta da radimo? Recite nam ako imate rešenje, ovde nema mesta, samo u Preševu, a mi nećemo da idemo u Preševo jer nam to ne odgovara. Ovde pravimo sebi smeštaj, spavamo napolju, pravimo sebi hranu, kupujemo namirnice i kuvamo, struju nemamo, dopunjavamo uređaje u kampu", kaže on.
Da će ovo da mu se desi nije, kaže, očekivao. "Imam svoje snove, oni će se ostvariti, preživećemo", kaže ovaj Pakistanac.
U pokušajima da stignu do cilja, brojne su prepreke. Tvrde da ih mađarska policija tuče, pušta na njih pse, uzima im novac i mobilne telefone.
Prema podacima nevladinih organizacija, zbog posledica smrzavanja, ali i zbog rizičnog kretanja prugom stradalo je sedmoro migranata. Novu šansu čekaju mesecima, u centrima i na otvorenom.
"Borave u užasnim uslovima u rizicima da se razbole. Stvar se komplikuje s našim građanima jer su migranti gladni i moraju da se nahrane. Cela situacija je prepuštena našim građanima na terenu i lokalnim samoupravama koje nemaju snage niti su nadležne da se ovim bave. Prvi korak je da se svi koji se nalaze oko centara, u kojima smo čuli ima mesta, u njih i smeste", kaže Radoš Đurović iz Centra za pomoć tražiocima azila.
U Komesarijatu za izbeglice, koji je nadležan za smeštaj ovih ljudi, tvrde da nije tačno da se ljudima odbija pristup smeštaju. To, kažu, pokazuje i 150 ljudi više u centrima za prihvat tražilaca azila prethodne nedelje.
"Bukvalno svako ko je želeo da dođe, poseban problem predstavljaju pojedine NVO, domaće i međunarodne, volonteri i anarhisti koji sve rade da bi te ljude zadržali van centara. Koji su razlozi, nemam više ni snage ni živaca da objašnjavam", kaže Vladimir Cucić, komesar za izbeglice i migracije.
Procena nevladinih organizacija je da je van cenatara najmanje 500 ljudi. Jedan od načina da se njihov pristup centrima olakša jeste i nedavni dogovor s policijom da se registracija i upućivanje migranata u organizovani smeštaj obavlja 24 časa.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар