Uspeh lekara bolnice "Sveti Sava" – sprečeno pucanje aneurizme
Urođeno proširenje krvnog suda može celog života da ne daje nikakve simptome. Ali aneurizme su i prave "bombe "za koje se nikad ne zna kada će eksplodirati, retko se uoče slučajno na pregledu, a još ređe ih odaju neki neurološki simptomi. Pucanje aneurizme može da bude fatalno. Ipak, beležimo još jedan uspeh lekara bolnice "Sveti Sava", koji su sprečili pucanje aneurizme i sačuvali mlad život.
Na mestu gde se javi aneurizma, krvni sud je proširen, istanjen i može da dođe do pucanja i krvarenja u mozgu.
"Počeli su problemi sa trnjenjem lica, deo brade, pa šire, počeli smo sa anlizama da vidimo šta je uzrok, uradili magnet, pokazalo se da je aneurizma", kaže Ljubiša Petrović iz Niša.
Na sreću, četrdesetdvogodišnji Ljubiša na vreme je dobio pomoć.
"Tu sam gde sam, zahvaljujući njima, ja sam dobar stabilan, nasmejan kao što sam uvek i bio", priča Ljubiša.
A kako je sve izgledalo pre intervencije, vidi se na snimku koje je pokazao profesor Slobodan Ćulafić. Kaže da je ovo jedna od najvećih aneurizmi, koju je video.
"Kod ovog mladog pacijenta koji je imao aneurizmu od četiri i po centimetara, to je gigantska, velika aneurizma, koja je praćena i koja je pre mesec dana bila tri centimetra, a u zadnje vreme je porasla, napravili smo od stentova novi krvni sud, kojim smo povezali krvni sud koji je zdrav iznad i ispod aneurizme", kaže profesor Ćulafić.
Kroz novi krvni sud i preko stentova je preusmeren krvotok, aneurizma je isključena iz cirkulacije i sprečeno je pucanje.
Intervencija je trajala sat, a pacijent se posle dva dana vratio kući.
"Mi smo uspeli unutar aneurizme da formiramo pet stentova, jedan unutar drugog, da bismo ojačali i formirali novi krvni sud", kaže profesor Ćulafić.
Kako su u ovome lideri u regionu, pripremaju se za dolazak kolega iz Rumunije, Bugarske, Makedonije, koji će učiti od njih, ali i za još jedan važan trenutak - za početak rada novog skenera.
"Važno je da imamo dva skenera, jedan je trenutno u montiranju i iščekivanju da proradi do kraja meseca i omogućiće 24-časovnu pokrivenost sa skenerom. Brzo slikanje glave, brzo postavljanje dijagnoze, brzo urađena angiografija, to je preduslov za bilo kakvo lečenje moždanog udara", kaže Milan Savić, direktor bolnice "Sveti Sava".
U Srbiji godišnje oko 25 hiljada ljudi doživi moždani udar, četvrtina obolelih bude zbrinuta u bolnici "Sveti Sava".
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар