Stalnim medijskim akcijama za veću bezbednost u saobraćaju

Prošli vikend bio je tragičan na srpskim drumovima – pet poginulih osoba, od kojih jedna beba. U udesima su najčešći uzroci alkohol i preterana brzina. Iz MUP-a odgovaraju pojačanim kontrolama, a stručnjaci upozoravaju da se ovaj trend može zaustaviti stalnim medijskim akcijama.

Mediji su najjače oružje u borbi za bezbednost saobraćaja. U Japanu važi poslovica što je više krvi na ekranu, to je manje na ulici. Sve veće televizije u Japanu podrobno analiziraju udese i ističu grešku vozača sa jasno označenom porukom.

Medijsko vreme u Japanu pokriveno je stalnim akcijama nadležnih, a vozači koji prave greške ističu se u javnosti i njihova nemarnost i bahatost javno se žigoše. Kod nas mediji služe više za crne hronike i patetnične članke u kojima se u nekim slučajevima i unapred bez analize udesa, pojedinici proglašavju krivim, isitču stručnjaci

Da bi se ta sitacija promenila potrebno je pored strategije o bezbednosti doneti i medijsku strategiju o prevenciji saobraćajnih udesa.

"Mediji su zaslužni što broj poginulih nije i veći. Na putevima u Srbiji godišnje prosečno pogine 600 ljudi, a 18.000 bude povređeno", kaže Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja.

Prema najnovijim ispitivanjima, procenat upotrebe sigurnosnih pojaseva je 75 odsto. Procenjuje se da bi se upotrebom od 95, stopa smrtnosti u saobraćajnim nezgodama mogla da se smanji i za 50 odsto. Mi smo od početka godine uspeli da zaustavimo negativan trend poginulih u saobraćaju ali potrebno je napraviti podrobnu analizu i videti kako još uticati da se trendovi promene.

Milan Vujanić iz Komiteta za bezbednost saobraćaja kaže da ga više brine pogrešna tendencija nego loše stanje. "Kada je broj stradalih veći, a izgledi da se situacija popravi, uskoro će se doći do pravog rešenja. Ukoliko je situacija bolja, a tedencija gora, to može izazvati velike glavobolje", ističe Vujanić. 

Posebno je zabrinjavajuće to što u poslednjem javno dostupnom biltenu Agencije za bezbednost saobraćaja stoji podatak da nešto više od četvrtine svih stradalih u saobraćajnim nezgodama čine mladi ispod 29 godina. Najugroženija kategorija su motociklisti koji imaju 250 puta veću mogućnost da stradaju u saobraćaju nego ostali učesnici.

Njih je od početka godine u Srbiji stradalo više od 30, što je još jedan od indikatora da nam je donošenje i primena novog Zakona o bezbednosti saobraćaja više nego potrebna, kažu strucnjaci.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. април 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом