Srednjoškolci nezainteresovani za poljoprivredne fakulteta

Na beogradskom Univerzitetu, i posle drugog upisnog roka, ostalo je nepodeljeno nešto manje od 1.600 indeksa, što je oko 10 odsto ukupnog broja mesta. Manji broj brucoša beleže i novosadski i niški univerzitet. Iako 40 odsto stanovništva živi na selu, a agrar se promoviše kao unosna budućnost Srbije, i na poljoprivrednim fakultetima ove godine ima upražnjenih mesta.

Na poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu, i posle drugog upisnog roka ostalo je nepopunjeno 19 budžetskih mesta. Da li će biti i trećeg poziva za studente, narednih dana odlučivaće Senat Univerziteta. I na beogradskom Poljoprivrednom fakultetu ima mesta.

"Uspeli smo da popunimo sva budžetska mesta i trenutno ima upisanih 651 student. Na samofinansirajućim pozicijama imamo 211 praznih mesta", kaže Dušan Radivojević, prodekan za nastavu sa Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu.

Čačanski Agranomski fakultet svake godine otvara vrata za 120 brucoša koji žele da uče o agronomiji, voćarstvu i vinogradarstvu, zootehnici i prehrambenoj tehnologiji.

"Ove godine smo upisali do sada 108, tako da nam je ostalo 12 upražnjenih mesta i mogu reći da postoji interesovanje", kaže Vladeta Stevović, dekan Agronomskog fakulteta u Čačku.

Deca koja pohađaju srednje poljoprivredne škole, uglavnom su sa sela, pa često, po završenoj maturi, ostaju da žive i rade na svojim gazdinstvima, kažu u kraljevačkoj Poljoprivredno- hemijskoj školi.

"Ove godine imamo nešto malo upražnjenih mesta, poljoprivredni tehničar ima pet, tehničar hortikulture osam, ali to ne smatramo ništa alarmantno, to se desilo ove godine, a prošle godine je interesovanje bilo veće nego što smo imali mesta", kaže Svetlana Mladenović, direktorka Poljoprivredno-hemijske škole u Kraljevu.

Na Poljoprivredne fakultete, kažu, odlazi tek 10 do 15 odsto đaka ove škole.

Šta je uzrok upražnjenih mesta na poljoprivrednim fakultetima, gde se tradicionalno traži mesto više?

"Ove godine je ostalo oko 211, 212 mesta, prošle godine je bilo 32 mesta koja su ostale, pretprošle 19. Čini mi se da je najvažniji uzrok to što su generacije maturanata koje izlaze  nekoliko godina sve manje. Sad ćemo videti za master studije i doktorske, ali sigurno se očekuje neka slična tendencija", kaže Nada Kovačević, prorektor za nastavu Univerziteta u Beogradu.

Prognoze nisu ohrabrujuće. Očekuje se da već 2020. godine neće biti dovoljno maturanata da popune sva mesta na fakultetima.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом