Na bolove u leđima sve više se žale i mališani

Počela je školska godina i malo je roditelja koji se ne čude koliko su teške đačke torbe. Pre samo desetak godina, zbog bolova u leđima kod lekara su odlazili stariji od četrdeset godina, a danas nije retkost da se na te tegobe žale i mališani. Istraživanja pokazuju da svako treće školsko dete ima neki fizički deformitet.

Svako šesto dete u Srbiji ima deformitet stopala, svako osmo problem s kičmom, a broj gojaznih raste.

Prof. dr Ivana Petronić Marković, specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije Dečje klinike u Tiršovoj, objasnila je za RTS koji su uzroci tako loše statistike.

"Jedan od uzroka je što u fazi naglog rasta i razvoja, a deca su danas mnogo viša nego ranije, imamo disproporciju u rastu mišića i kostiju. Taj rast je neadekvatan da stabilizuje i omogući dobru posturu i spreči nastanak deformiteta", rekla je Petronić Markovićeva.

Drugi razlog su, ističe, loše životne navike. "Deca više sede, manje se bave fizičkim aktivnostima, više sede, teške su torbe", rekla je Ivana Petronić Marković dodajući da je jedan od razloga loše statistike i više gojazne dece.

Danas se deca mnogo češće dovode na preglede kod fizijatra nego što je ranije bio slučaj, tako da i to može da utiče na statističke podatke.

"Danas se više pažnje obraća na deformitete, deca se upućuju kod fizijatra već kada se primeti da zauzimaju nepravilan stav ili imaju nepravilan hod. Tada se na vreme započinje sa vežbama, na vreme se daju saveti", rekla je Petronić Markovićeva.

Kod onih koji imaju teži stepen deformiteta pravi se plan i program, a kod lošeg držanja se preporučuje bavljenje sportom.

"Za kičmu su najbolji plivanje, gimnastika, atletika, balet, tekvondo, aikido, karate – ono što jača muskulaturu trupa i koriguje stav. Bira se prema uzrastu deteta i afinitetu jer mora da bude istrajan u tome, kako dete tako i roditelji, da bi rezultati na kraju rasta bili dobri", zaključila je Petronić Markovićeva.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом