Učitelji i đaci renovirali školu u Kladurovu

Jedna škola u Srbiji vrata nije zatvarala ni tokom raspusta. Područno odeljenje Osnovne škole "Jovan Šerbanović" u Kladurovu može svima da posluži kao primer. Meštani sela kod Petrovca na Mlavi, učitelji i đaci zajedno su rešavali jedan zadatak.

Dobra volja – taj predmet ne postoji u rasporedu časova. Ipak, meštani sela Kladurovo položili su ga najvišom ocenom. Uz nešto novca koji su prikupili i pomoću Mesne zajednice, sami renoviraju školu. Do sada su uradili krov, mokri čvor, okrečili hodnik. Dok muškarci rade, žene spremaju hranu. Mališani pružaju moralnu podršku.

"Evo, završavaju se pločice, privode se kraju, posle dolazi druga ekipa da završi krečenje i tu smo već tri-četiri dana", kaže roditelj Zoran Gavrilović.

"Nađe se vremena, jeste teško ko je u radnom odnosu, ali uvek se nađe vremena, kad su deca u pitanju i kad je saradnja sa direktorkom i učiteljima takva, ima vremena a i rado roditelji to rade", kaže roditelj Milica Paunović.

Učitelj Milan Kecić kaže da je saradnja sa roditeljima odlična i da je 15 godina u selu, a svaki put kada su ih pozvali oko radova u školi rado su se odazvali.

U opštini Petrovac na Mlavi, za tri godine ugašene su tri seoske škole. Ova u Kladurovu dobila je još jedno odeljenje i dece je sve više – njih 30. Omiljene igre su im aračkinje-baračkinje, papir-kamen-makaze. Do sada ovde nije zabeležen nijedan oblik vršnjačkog nasilja.

Ovo je i jedan od pet lokaliteta u Srbiji, koji će raditi na osnaživanju sela i očuvanju seoskih škola. U Kladurovu živi 500 ljudi. Većina su Vlasi. Zato se ovde ne zapostavljaju ni njihova kultura i tradicija.

"Pamtim i ono vreme kad su škole bile pune đaka, prošli smo kroz period odlaska. Ta želja, ta volja da čitav kraj zaživi, da negde se opet zavrti selo, ono što je najvažnije je da opstane škola u selu, jer kad selo ima školu, opstaće i celo selo", kaže direktorka OŠ "Jovan Šurbanović" Vesna Šubert. 

Mala škola u Kladurovu ušla je u program eko-škola. Od sledeće godine na ovom prostoru očekuju se i eko-kampovi, što će još više oživeti ovaj kraj. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом