Tropske temperature pred nama, radnici na otvorenom najugroženiji

Poslodavci su dužni da vode računa o zdravlju zaposlenih. Ako je temperatura viša od 36 stepeni, smatra se da su to nepovoljni uslovi za rad na otvorenom. Mira Božić iz Uprave za bezbednost i zdravlje na radu apeluje na poslodavce da, ukoliko proces rada to dozvoljava, radnike u najtoplijem delu dana ne izlažu sunčevom zračenju, kao i da im se obezbede češće pauze i dovoljne količine vode.

Mira Božić je, gostujući u Dnevniku RTS-a, navela da je Vlada još pre nekoliko godina donela preporuku za rad na otvorenom u kojoj se navodi da poslodavci u vrelim danima ne izlažu radnike od 11 do 16 časova štetnom sunčevom zračenju.

"Na osnovu te preporuke Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja donelo je smernice za rad na otvorenom", kaže Božićeva.

Tvrdi da je poslodavac dužan da zaštiti zaposlene na otvorenom, pre svega kroz tehničke i organizacione mere.

"Potrebna je primena konkretnih mera i ako se ne može izbeći proces rada po najvišoj temperaturi onda obezbediti češće pauze, velike količine vode, kao i da se teški fizički poslovi obavljaju u delu dana kada je temperatura niža", objasnila je Božićeva.

Ukazala je da u slučaju da zaposleni smatraju da su im povređena prava u bezbednosti na radu mogu da se obrate inspektoratu za rad i ministarstvu.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 04. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом