Transplantaciju rožnjače otežavaju predrasude

Od početka godine saglanost za transplantaciju u najtežem trenutku dale su 23 porodice. Zahvaljujući njihovoj humanosti produženo je mnogo života. Ipak, iako su naši građani sve spremniji da daruju organe za pomoć i lečenje bolesnih ljudi, kada je reč o presađivanju rožnjača – tu i dalje ima mnogo predrasuda. Od početka godine urađeno je 16 transplantacija rožnjače.

Tada je imao tek devet dana, ali je već morao na operaciju, a bio je i prva beba u Srbiji kojoj je prošlog oktobra urađena transplantacija rožnjače. Zahvaljujući toj intervenciji, Janko danas ima jasniji pogled na svet.

"Nakon osam meseci, sve je u redu, idemo mesečno na kontrole, do januara smo išli sedmično. Nikakvih problema za sada nije bilo, u martu smo skinuli konce. Nismo znali šta je reč transplantacija dok nas nije zadesio slučaj sa našim detetom", kaže Zorica Petrić, Jankova majka.

U Kliničkom centru Srbije od početka godine imali su devet donora, što je znatno više nego u istom periodu prošle godine. Ipak, naglašavaju da građani i dalje nisu spremni da doniraju sve delove tela koji mogu da pomognu u lečenju drugih ljudi.

"Stavljanje izuzetaka na transplantaciju pojedinih vrsta organa je retka. Za sedam godina koliko sam koordinator to se desilo samo jednom. Kada je reč o transplantaciji tkiva i spoljašnjih delova tela, onda su tu izuzeci česti. Naši građani još žele da to budu samo unutrašnji organi, smatrajući da donacija spoljašnjih delova tela narušava izgled preminulog", navodi doktorka Mirjana Laušević, koordinatorka za transplataciju KCS.

Transplantacija rožnjače u ovom trenutku radi se samo u Kliničkom centru Srbije. Kako RTS saznaje, Očnu banku će do prvog septembra dobiti i Vojnomedicinska akademija.

"Do 12. juna je bilo otvoreno na portalu za nabavku i uređenje poslovnog rostora – tender je raspisan, on je pri kraju, za nabavku opreme. To prate i građevinski radovi i nadamo se da ćemo za tri meseca, ako bude sve teklo po planu, moći da obradujemo sve naše zainteresovane da će Očna banka biti otvorena", naglašava profesor doktor Miroslav Vukosavljević, načelnik Vojnomedicinske akademije.

Do otvaranja Očne banke ulagaće se i u usavršavanje stručnjaka. U narednom periodu u evropske centre na obuku ide troje oftalmologa VMA. U ovom trenutku transplantaciju rožnjače čeka oko 1.000 građana.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом