петак, 09.06.2017, 19:30 -> 19:53
Извор: РТС
Rudnik Veliki Majdan "podiže opštinu iz pepela"
U opštini Ljubovija većina meštana živi od maline, koja je ove godine uništena snegom i gradom, a okosnicu privrede azbukovačkog kraja čini rudnik Veliki Majdan, od kojeg živi oko hiljadu meštana. U nameri da prošire proizvodnju olova i cinka, u rudniku su započeli istražne radnje koji bi mogle da dovedu do otvaranja još dve jame, i zapošljavanja novih radnika.
U rudniku koji je godinama bio u stečaju, i iz koga se odnelo gotovo sve što je vredelo, 2009. godine ponovo je pokrenuta proizvodnja. U rudnik se tada vratila i većina radnika kojima je taj posao bio jedini izvor primanja.
"Za ovaj kraj rudnik Veliki Majdan mnogo znači i mislim da je on ponovo digao opštinu iz pepela", rekao je Dobrisav Perić iz Ljubovije.
Živko Đuričić iz Rujevca kaže da mnogo porodica živi od rada u tom rudniku, i da njegova dva sina tu rade.
Otkako je rudnik ponovo počeo da radi, život se promenio i za ostale meštane ovog kraja. Osim rekonstrukcije lokalnog puta, oživela je i seoska ambulanta u koju lekar sada dolazi tri puta nedeljno, a meštani više ne moraju da putuju kilometrima do Ljubovije.
"Znači nam mnogo, kako nam ne znači, moraš 15 kilometara da ideš i ostanemo ceo dan, a ovde završimo za sat vremena", objašnjava Gordana Đurđević iz Selenca.
Zbog mogućeg proširenja posla, i ove godine, rudnik i opština planiraju zajedničke radove na izgradnji oko 10 kilometara puta i rekonstrukciju mosta, čija je vrednost oko 25 miliona dinara.
"Otvorićemo dodatne dve jame, sad trenutno u flotaciji pravimo dodatna postrojenja i planiramo u rudniku Veliki Majdan isto dodatno zaposlenje oko 50 ljudi", kaže direktor rudnika Veliki Majdan Nikolaj Morozov.
"Dolaskom novih investitora praktično se pokazuje, pošto smo mi na neki način i rudarski kraj, da će u budućnosti rudnik olova i cinka biti opet nosilac razvoja opštine Ljubovija", objašnjava predsednik opštine Ljubovija Milovan Kovačević.
Za sedam godina rada, u rudniku je prerađeno više od 400.000 tona rude, a za rudnu rentu u republički budžet rudnik je prošle godine uplatio 47 miliona dinara.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар