Slava Srpskog lekarskog društva, priznanja koja obavezuju
Povodom Đurđevdana, slave Srpskog lekarskog društva, najstarije strukovno udruženje lekara, dodelilo je priznanja najzaslužnijima, koji su godine i decenije uložili u razvoj srpskog zdravstva i zdravlje građana. A onima koji su budućnost naše medicine i stomatologije, najboljim studentima, dodeljena su prva priznanja.
Srpsko lekarsko društvo broji oko 27.000 članova, lekara i stomatologa, i ima 49 specijalističkih sekcija. Pored toga, kada priznanja dodeljuju čelni ljudi najstarijeg strukovnog udruženja u Srbiji, koje je ušlo u 146. godinu postojanja, nagrade još više znače i obavezuju.
Dr Stefan Dugalić iz Beograda kaže da medicina zahteva rad, trud, odricanje. To, kaže, nije samo fakultet, jer je medicina način života.
"Mi dajemo sve od sebe da bismo revnosno radili posao, to jest poziv koji smo izabrali", kaže Dugalić.
Dr Rastko Sava Jeremić bi voleo da nakon plakete dobije i – posao. "Voleo bih da se zaposlim u skorije vreme, mislim da kao nagrađeni student ne bi bilo u redu da i dalje budem bez posla, pa se nadam zaposlenju što pre, to je neki kratkoročni cilj", rekao je dr Jeremić.
Dr Dinheta Avdić iz Kosovske Mitrovice kaže da se uz rad i organizaciju sve postiže. Planovi su joj u budućnosti da upiše doktorske studije u Kosovskoj Mitorevici i da se bavi naučno-istraživačkim radom.
Najviše godišnje priznanje Srpskog lekarskog društva – Veliki pečat, uručeno je Obradu Zeliću, Ljubici Đukanović i Pavlu Milenkoviću, a nagrade za životno delo, između ostalih, dobili su Zoran Krivokapić i Radan Džodić.
Mnogi od nagrađenih radili su u inostranstvu, ali su se i vratili, i znaju kako bi država mogla da pomogne njihovim naslednicima.
Radan Džodić, v. d. direktora Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije smatra da mlade ljude može zadržati u Srbiji mogućnost da rade, da ostvare svoje ideje, da imaju viziju budućnsti.
"Najbolje je raditi u sopstvenoj zemlji i za sopstveni narod. Mi smo izabrani da bismo pomagali", kaže dr Džodić.
"Malo im moramo povećati standard, malo povesti o njima računa, domove zdravlja, klinike, zavode – bolje opremiti, ne idu svi oni samo zbog zarada, već i zbog boljih uslova rada, boljeg napredovanja", kaže predsednik Udruženja stomatologa Srbije Obrad Zelić.
Nema preciznih podataka o tome koliko je lekara u poslednjih nekoliko godina otišlo iz Srbije, mnogo je onih koji će i u penziju, ili iz državne prakse odlaze u privatnu.
Dobra vest – do 15. maja u većini zdravstvenih ustanova biće raspisan konkurs za 2.010 radnih mesta. Iz Ministarstva zdravlja najavljuju da na tom broju neće stati, a nastavljaju i odobravanje specijalizacija.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар