Nova pravila za postavljanje video-nadzora i alarma

Predsednik Grupacije tehničke zaštite Udruženja za privatno obezbeđenje Privredne komore Srbije Slobodan Maksimović rekao je za RTS da se ugradnjom svih sistema tehničke zaštite mogu baviti samo licencirane firme prema važećem ugovoru koji su obavezni da sklope sa investitorima.

S početkom godine počeo je da važi i Zakon o privatnom obezbeđenju. Cilj je bio da se ta oblast uredi, ali o nekim posledicama Zakona javnost manje zna.

Gostujući u Dnevniku RTS-a, Slobodan Maksimović, predsednik Grupacije tehničke zaštite Udruženja za privatno obezbeđenje Privredne komore Srbije, kaže da u Zakonu jasno stoji da se ugradnjom svih sistema tehničke zaštite mogu baviti samo licencirane firme prema važećem ugovoru koji su obavezne da sklope sa investitorima, odnosno firmom od koje se usluge pružaju.

Samo onaj ko ima licencu može da ugrađuje sisteme za zaštitu.

"Sve druge firme čine prekršaj i rizikuju da dođu pod udar zakona i da budu kažnjene i do milion dinara", rekao je Maksimović.

Zakon jasno kaže da se tim poslom mogu baviti samo licencirane firme, ponovio je Maksimović.

Kaže da svaka licencirana firma i svi njihovi službenici imaju legitimaciju MUP-a koja dokazuje da je to osoba koja ima licencu.

"Ako ste pre 1. januara 2017. godine ugradili taj sistem, vi ste samo u obavezi da sklopite ugovor o održavanju tog sistema sa licenciranom firmom i da sistem prilagodite zahtevima Zakona o privatnom obezbeđenju gde se kaže da je, na primer, za video-obezbeđenje potrebno da se arhiviraju svi snimci do 30 dana, da imate ugovor o održavanju i sa time ste vi pokriveni – time ste obezbedili sebi da vam taj sistem koji imate pravilno funkcioniše. Često vi i ne znate da vama sistem ne radi kako treba ako ga ne održavate", rekao je Maksimović.

Govoreći o privatnim licima, Maksimović je rekao da ako je sistem u privatnom stanu i ako ti sistemi nemaju dodira sa javnom površinom, onda lice nema nikakve obaveze prema zakonu.

"Ako ste stavili na kuću i gleda oko kuće i zahvata ulicu, vi morate da se ponašate u skladu sa zakonom, da vam to ugradi firma sa licencom, da sklopite ugovor o održavanju sa istom tom firmom i da snimak imate 30 dana", rekao je Maksimović.

Prema njegovim rečima, svi sistemi tehničke zaštite (alarm u kolima) potpadaju pod ove siteme kao druga tehnička zaštita, kao i zaštita podataka, elektrohemijska zaštita transporta novca.

Alarmi u kolima štite imovinu i lica jer imaju panik-tastere, štite i poslovanje jer obaveštavaju korisnika o nekorektnom rukovanju vozilom, istakao je Maksimović.

"Ako neko ima alarm u automobilu, dužan je da sklopi ugovor o održavanju sa licenciranom firmom i da se u razumnom roku servisira", kaže Maksimović.

Svaki posao mora raditi licencirana firma, da ima licencu i instalateri imaju licencu, zaključio je Maksimović.

Број коментара 51

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 22. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње