Model dualnog obrazovanja od septembra nudi nova 23 profila
Mali maturanti već uveliko razmišljaju o tome koju školu da odaberu. Trenutno je u pilot projekte razvoja dualnog obrazovanja uključeno više od 40 kompanija i 18 škola a u narednoj godini biće ponuđeno još 23 obrazovna profila.
U tekućoj školskoj godini, u pet trogodišnjih obrazovnih profila je primenjeno dualno obrazovanje. To su profili mahom iz mašinske oblasti koji pohađa oko 900 đaka u 18 škola Srbije.
U novoj školskoj godini biće ponuđeno još 23 nova profila među kojima pet za potrebe Vojske Srbije, pet iz oblasti civilnog vazduhoplovstva, dva za namensku industriju i pet profila za potrebe privrede", rekla je gostujući u Dnevniku RTS direktorka Centra za edukaciju Privredne komore Srbije Mirjana Kovačević.
Među prodilima koji su potrebni i traženi su automehaničar, tehničar logistike i špedicije, modni krojač, električar za obnovljive izvore energije i elektromonter mreža i postrojenja.
Prema rečima direktorke Centra za edukaciju PKS svi profili su kreirani i inovirani sa trenutnim potrebama privrede i prema očekivanoj potražnji u narednom periodu.
"Novi plan upisa srednjih škola predviđa i novu metodologiju koja je podrazumevala susrete privrednika i predstavnika regionalnih privrednih komora i zavoda za zapošljavanje. Namera je da se ponuda uskladi sa potrebama razvoja lokalne sredine", rekla je Mirjana Kovačević.
Dualno obrazovanje nudi realno radno okruženje a Zakono o dualnom obrazovanju daje priliku privrednicima da obezbede adekvatnu praksu i tako učestvuju u obrazovanju budućih radnika.
"Između 40 i 60 kompanija već učestvuje u ovom projektu a preko 1.000 je pokazalo spremnost da podrži dualni model obrazovanja", rekla je direktorka Centra za edukaciju PKS-a.
Od 2013. je u primeni dualni model obrazovanja i prvi đaci koji su se po njemu školovali kao što je profil industrijski mehaničar već rade u "Bošovoj" kompaniji u Pećincima. Model dualnog obrazovanja polaznicima omogućava da steknu znanja i veštine kojima se brže stiže do posla.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар