Obnova objekta u selu Ljubožda na KiM za raseljene Srbe

U selu Ljubožda na Kosovu i Metohiji počela je obnova objekta u kojem će privremeno boraviti raseljeni Srbi iz ovog sela kod Istoka dok im ne budu obnovljene i renoviranje kuće.

Na inicijativu Ministarstva za zajednice i povratak i ministra Dalibora Jevtića krenulo se sa rekonstrukcijom objekta kako bi raseljeni imali donekle normalne uslove za život do izgradnje ili obnove njihovih kuća u Ljuboždi.

Šef kabineta ministra za povratak i zajednice Igor Savić izjavio je da se nada da će ovo biti dobar primer za ostale institucije da se uključe i podrže povratnike i pokazatelj kako treba reagovati kada raseljeni odluče da se vrate na svoja ognjišta.

"Ovo što je danas urađeno učinjeno je sa našim partnerima Međunarodnom organizacijom za migracije, EU, UNHCR koji je već prvog dana doneo neophodnu pomoć raseljenima. Nadamo se da će ovo biti primer svim ostalima kako treba reagovati", rekao je Savić.

On je istakao da povratak dela raseljenih u selo Ljubožde pokazuje da ima nade i volje među raseljenima da se vrate na Kosovo i ovde nastave život.

Povratnik Žarko Zarić izjavio je da su jako zadovoljni i srećni što su na svojoj grudi i ognjištu, iako je sve porušeno.

"Zahvaljujući ministru koji nas je podržao i koji nas je smestio u ovom objektu… Osećamo se jako lepo, jutros su došli majstori koji su započeli rekonstrukciju celog objekta. Nadamo se da ćemo za nekoliko dana imati udoban smeštaj", rekao je Zarić.

U selo Ljubožda kod Istoka na KiM pre tri dana vratilo se 13 srpskih porodica koje su iz ovog sela proterane pre skoro 18 godina i koji zajednički, u jednom objektu, čekaju obnovu i izgradnju svojih domova.

U selu Ljubožda do dolaska Kfora i Unmik-a na Kosovo i Metohiju 1999. godine živelo je oko 40 srpskih porodica koje su potom proterane u centralnu Srbiju.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. април 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом