Španski primer borbe za veću zaposlenost mladih
Dualno obrazovanje – kombinacija teorije i prakse, primenjuje se u sve više evropskih zemalja. U poslednje vreme je popularno u Španiji, koja je u neslavnom vrhu po broju mladih bez posla. Skoro svaki drugi Španac mlađi od 26 godina je nezaposlen. Vlada Španije poslednjih godina uvodi različite programe kako bi taj broj smanjila.
Prvi utisak bi vas svakako prevario. Na ulicama Madrida mladi itekako deluju poslovno, užurbano, nikako zabrinuto za svoj posao. Brojke su, međutim, neumoljive - 44 odsto Španaca mlađih od 26 godina je bez posla, to jest milion i 200.000 njih.
Predsednica Saveta Mladih Madrida Hulija Linares kaže za RTS da je problem veliki jer škole nisu usklađene s potrebama poslodavaca, koji su sve zahtevniji jer traže sve više i obrazovanja i veština, a pritom daju ugovore na najviše godinu dana.
"Dualno obrazovanje je odličan način da usavršimo naše veštine uz školu. Dobro je da u poslednje vreme postoji takva praksa, ali vam niko ne garantuje stalan posao. Dugoročne ugovore kod poslodavaca mladi mogu da očekuju tek posle 30. godine", rekla je Hulija Ćika Linares, predsednica Saveta za omladinu Španije.
Mnogi Španci napuštaju školu već sa 16 godina i tada nastaje problem. Bez prakse i sa tolikim formalnim obrazovanjem, poslodavcima nisu potrebni.
"Tipično je da studenti počinju da rade tek kad završe školu, ali se poslednju godinu sprovodi pilot projekat dualnog obrazovanja - kombinacija škole i prakse, na po godinu dana. Ovde u Madridu u njemu učestvuje 2.000 učenika i za sada oni imaju bolje rezultate nego da su samo išli u školu, za petinu im je porasla šansa za posao. To je samo deo rešenja, potrebno je da se usklade ponuda i potražnja na tržištu rada i da postoji podsticaj preduzetničkog duha jer mladi i dalje više vole da rade u javnom, nego u privatnom sektoru", objašnjava profesor ekonomije Univerziteta u Madridu Marsel el Jansen.
Ipak, ima i Španaca koji počinju sopstveni biznis odmah nakon fakulteta. Horhe je sa troje partnera pre godinu dana razvio IT aplikaciju i posao samo raste.
"Dulano obrazovanje je odlično i sjajno. Ja sam na poslednjoj godini studija išao na trening u jednu kompaniju i tu sam naučio poslovanje iznutra, a onda sam rešio da budem sam svoj gazda. Tu su, sem novca, potrebni i volja i ambicija", ističe Horhe Oliveros, osnivač kompanije "Džobin".
U Vladi su svesni da je neophodno dugoročno rešenje. Poslednjih godina uvode mere koje se svode na što više prakse tokom i nakon školovanja.
"Trening na radnom mestu je najefikasniji alat koji omogućuje sticanje veština koje traže poslodavci i u poslednjih pet godina subvencionišemo taj program kroz koji je prošlo 400.000 mladih. Oni četiri meseca nakon školovanja pohađaju različite treninge i potom imaju veću šansu da dobiju ugovor za posao, nastavak volontiranja ili, ako žele, nastavak školovanja", rekao je Migel Fernandes Dijes Pikaso iz Ministarstva zapošljavanja i socijalne zaštite.
S obzirom na problem nezaposlenosti mladih, uspeh ove i svih budućih vlada u Španiji meriće se brojem mladih koji su našli ili započeli sopstevni posao.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар