sreda, 15.02.2017, 08:00 -> 08:23
Izvor: RTS
Jedan datum, dva slavlja
Petanesti februar je jedan od najbitnijih datuma u političkom, kulturnom i istorijskom kalendaru Srbije. Pored toga što je Dan državnosti, on je i Dan ustavnosti Srbije, kao i dan sećanja na početak Srpske revolucije. Proveravali smo da li i koliko znamo o danu koji slavimo.
Jedan datum - dva slavlja. 15. februara 1804. godine u Orašcu počela je borba za oslobođenje od više vekovnog robovanja pod Turcima. Istoga datuma, trideset jednu godinu kasnije u Kragujevcu, knez Miloš Obrenović proglasio je prvi srpski ustav.
Istoričar Čedomir Antić kaže da je tada je počela ne samo srpska revolucija, tačnije izgradnja novovekovne i moderne srpske države već je počeo proces oslobođenja balkanskog naroda.
"Na drugoj strani, 1835. godine donet je Sretenjski ustav i to je prvi ustav u istoriji Srbije i on je bio slobodouman", kaže Antić.
Sretenje se slavilo kao Dan državnosti Srbije do nastanka Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca. Zakonom je, 2001. godine, vraćen na spisak najvažnijih datuma za srpsku državu.
Neki građani i ne zanju zašto je značajan taj datum. Ovakve dileme ne iznenađuju, smatraju marketinški stručnjaci. Najpre, savetuju, moramo promeniti odnos prema državnim simbolima, ali i tradiciji.
"Da ispopularišemo među maldima da oni budu ne negativni prema narodnoj nošnji već da budu srećni i ponosni kada vide nekog u narodnoj nošnji jer gde god da odete u svet vi vidite da je ta tradicija nešto zbog čega se u Austriji rado ulazi u austrijske kafiće i naručuju a oni vas služe u kratkim pantalonicama jer je to tradicija", istakao je Borislav Miljanović, marketinški stručnjak.
Države širom sveta različito proslavlaju rođendane. Jedan od najpoznatijih evropskih dana nezavisnosti je Dan Bastilje. Četranestog jula Francuzi praznuju na ulicama presotnice, a slika sa Jelisejski polja obiđe ceo svet.
Vatromet, karnevali, izleti 4. jula podsećaju na Dan nezavisnosti SAD.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 0
Pošalji komentar