Velika zagađenost u BiH i Makedoniji, ima li razloga za zabrinutost?
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, najlošiji vazduh u Evropi udišu građani Bosne i Hercegovine. Dva puta čistiji udišu stanovnici Srbije i Hrvatske. Domaći stručnjaci, ipak, tvrde da situacija u regionu nije alarmantna, i da je uobičajena u zimskim uslovima. Dodaju da je vazduh zagađeniji u severnoj Italiji, Poljskoj, Češkoj i Turskoj. Kina je i dalje u svetu bez premca po zagađenosti vazduha.
Kineska moda je stigla u Makedoniju. Građani Skoplja po izlasku iz kuće ovih dana stavljaju maske.
Na oprez ih je naterala zagađenost vazduha 20 puta veća od dozvoljene. Istraživanja pokazuju da je nivo kancerogenih materija u jednoj skopskoj opštini četvorostruko veći nego u Pekingu.
Stručnjaci, međutim, napominju da su takva poređenja numerički zanimljiva, ali ne i sasvim odgovarajuća.
"Zato što su epizode velikih zagađenja kod nas kratkotrajne i na manjem području. U Kini su ta područja od nekoliko hiljada kilometara i sa koncentracijama koje su znatno veće", ističe Tihomir Popović iz Agencije za zaštitu životne sredine.
Kako bi udisali čistiji vazduh, gradske vlasti Skoplja besplatnim javnim prevozom motivišu stanovništvo da ne koristi automobile računajući na njihovu savest. S druge strane, vlasti u Sarajevu nedavno su računale parna i neparna vozila. Mera par-nepar vožnje potrajala je samo dva dana, a Sarajlije, upozoravaju upućeni, i dalje udišu prašinu i sumpor-dioksid.
Martin Tais, stručnjak za kvalitet vazduha i klimatske promene, kaže da su problem uglja sedamdesetih godina rešavali uvođenjem plina, a tada su i utrošene stotine miliona dolara kako bi se izbacio ugalj.
"Mi imamo veliki broj kućnih ložišta i 150.000 starih automobila koji zagađuju. Imamo mnogo neplanske gradnje, malih individualnih ložišta i tu se ubacuje ugalj vrlo lošeg kvaliteta. Predlažem da se zabrani loženje uglja u Sarajevu u zimskom periodu", kaže Tais.
Na pola puta između Sarajeva i Skoplja lakše se diše. Srbiju je ovog puta talas zagađenog vazduha zaobišao.
"Imali smo meteorološke uslove koji su nam pogodovali da prekoračenja ne budu izražena. Inače, što se tiče ove zime, mi smo imali od decembra periodičnu pojavu sa epizodama prekoračenja, ali nisu toliko izražena kao što mogu da budu", rekao je Popović.
Izraženo je, međutim, interesovanje javnosti za ovu temu jer su, kažu stručnjaci, dostupniji podaci o kvalitetu vazduha. Razloga za brigu, napominju, za sada nema.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар