петак, 09.12.2016, 19:30 -> 19:50
Извор: РТС
Ptičji grip – opasnost za živinu, ne i za ljude
Ptičji grip tipa H5-N8 ove godine nije zaobišao Srbiju. Nadležni su potvrdili su da su grip doneli labudovi koji su na putu migracije sleteli i uginuli u Koviljsko-petrovaradinskom ritu. Građanima poručuju da nema razloga za brigu jer se, za razliku od H1-N1, ovaj tip ne prenosi na ljude.
Ove godine sa labudovima, u specijalni razervat prirode, sleteo je i ptičji grip. Zaražene ptice prvi su primetili radnici "Vojvodinašuma".
Emil Erdelj iz Šumske uprave Kovilj kaže da su ptice bile flegmatične i letargične.
"Divlja životinja treba da beži od čoveka. Prvi simptom je da ona ne beži. To je uočeno", rekao je Erdelj.
Odmah su obavestili nadležne. Tim pre jer se pored mesta, gde je do sada zvanično uginulo sedam labudova, nalaze domaćinstva.
U Kovilju živi oko 4.500 stanovnika, i mnogo njih gaji živinu. Stručnjaci su već deset dana na terenu i pregledaju životinje.
Ekipu iz Naučnog instituta za veterinarstvo iz Novog Sada zatekli smo u jednom domaćinstvu.
"Nemam straha nikakvog a ako se desi najbolje da ih odnesu i da ih unište", kaže Stevan Hurka iz Kovilja.
Zaštitna oprema baca se posle svakog pregleda jer postoji mogućnost da se, ako je živina zaražena, virus prenese u druga domaćinstva. Ljudi mogu da budu spokojni.
"Apsolutno nema nikavog rizika da se ovaj virus može preneti, jer do sada u svetu nije dijagnostikovan nijedan slučaj ove bolesti kod ljudi", kaže Vladimir Polaček epizootiolog sa Naučnog instituta za veterinarstvo u Novom Sadu.
Iz Uprave za veterinu kažu da su preduzeli sve mere kako bi zaustavili širenje virusa. Najbitnije je sprečiti kontakt sa obolelim divljim pticama.
V. d. direktora Uprave za veterinu Ministarstva poljoprivrede Nenad Petrović preporučuje što manje kretanje živine na otvorenom prostoru i zatvaranje uz pojačane mere zaštite objekata kao što su veće farme.
"Što manje kretanja kroz objekte, što manje ulazaka, i fizička zaštita objekta", istakao je Petrović.
Uprava za veterinu preventivne mere sprovodi od 24. novembra, a ugroženo je područje u prečniku od 10 kilometara od žarišta u Koviljskom ritu, kao i 10 kilometara uz srpsko-mađarsku granicu. U Nemačkoj i Mađarskoj virus H5N8 prodro je i na farme, zbog čega je uništeno više hiljada peradi.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар