Sporazum o pravosuđu za veću pravnu izvesnost na Kosmetu
Od 1999. srpski sudovi na Kosovu i Metohiji nisu radili punim kapacitetom. Jučerašnji sporazum Beograda i Prištine o pravosuđu trebalo bi da omogući Srbima da znaju kome da se obrate i šta da očekuju od sudskih organa. U novim sudovima biće zastupljenije srpske sudije i tužioci.
Teški su uslovi za rad u sudovima na severu Kosova i Metohije. Kako u sistemu pravosuđa Republike Srbije u srpskim sredinama, tako i u sistemu kosovskog pravosuđa od 1999. Paralelni sistem znači da jedna presuda, na primer, ne važi i na severu i na jugu Kosovske Mitrovice.
"Kao sud mi nemamo asistenciju policije. Vrlo često je potrebno izaći na lice mesta. Mi to ne možemo da učinimo, ne možemo ni da objasnimo stranci zašto ne možemo da izađemo na lice mesta", kaže sudija Osnovnog suda u severnoj Kosovskoj Mitrovici Jelena Krivokapić.
Kaže da je to sigurno uticalo na efikasnost, ali da su mnogo radili. "Mi smo u ovakvim uslovima baš bili efikasni i puno smo radili. To je ono – jaka volja", kaže Krivokapićeva.
Osnovni sud u Kosovskoj Mitrovici, koji radi po kosovskom sistemu, ima oko 80.000 nerešenih slučajeva. Svaki deseti slučaj tiče se Srba.
"Ima tu oko osam hiljada slučajeva što se tiče srpske zajednice na severu. To je, u stvari, možda i mala cifra za sud koji mi nemamo. Ima stvari koje još nisu zastarele, ima dosta slučajeva, negde oko 50-60 odsto je i zastarelo", objašnjava Dušan Radaković iz Centra za zastupanje demokratske kulture.
U srpskom pravosudnom sistemu broj nerešenih slučajeva je neuporedivo manji. Novi sistem ponudiće i sudijama i građanima izvesnost.
"Znaćemo prvo mi, a onda i građani gde i kod koga da ostvare koje pravo. Ako je kod javnog notara, znamo gde je javni notar, ako je suda, to je taj jedan sud – neće biti da li ćete ići u Vučitrn ili ćete doći kod nas. Jedna pravna sigurnost se već uspostavlja", kaže Krivokapićeva.
Očekivanja od Sporazuma o pravosuđu imaju i Srbi južno od Ibra.
"Desiće se jedna vrlo važna promena – to je da će apelacioni nivo presuda ići na Apelacioni sud sada u Severnu Mitrovicu. Neće više biti slučaj da se ide u Prištinu, ili u neke treće sudske centre. To je ogromna i važna promena za svakodnevni život i ostvarivanje prava i funkcionisanje pravosuđa u mestima gde Srbi žive i u mestima gde se Srbi vraćaju", objašnjava potpredsednik kosovske vlade Branimir Stojanović.
Sporazumom o pravosuđu osigurano je priznanje i izvršenje presuda i odluka sudova Republike Srbije donetih posle 1999. godine na Kosovu i Metohiji. Time je, ističu u pregovaračkom timu Beograda, obezbeđena adekvatna pravna zaštita za srpska fizička i pravna lica u Pokrajini.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар