Srbija ključna stanica za krijumčarenje droge iz Avganistana

Proizvodnja opijuma u Avganistanu ove godine mogla bi da poraste za 43 procenta, pokazuje istraživanje Kancelarije Ujedinjenih nacija za narkotike. To znači da bi i proizvodnja heroina koji se dobija iz opijumskog maka mogla da poraste, a ta opasna droga pojeftini. Hoće li avganistanski opijum uticati na tranzit i tržište droge u Srbiji?

Od opijumskih polja u Avganistanu do heroina, na ulicama Velike Britanije, Italije, Francuske, Nemačke – svetska magistrala ne obilazi Srbiju. Kojom brzinom stiže zavisi od krijumčara, s obzirom na to da opijumske pogače mogu da stoje u laboratorijama i godinama.

"Kolika je potražnja heroina, toliko će ga i biti u Srbiji. Njegove količine i cena variraju. Što se tiče tranzita, on se nastavlja i dalje. Balkanska ruta je aktuelna, ne u punom kapacitetu, ali je i dalje aktuelna tako da očekujemo priliv veće količine heroina, kako preko naše teritorije u zemlje Zapadne Evrope, tako i preko Italije i velikih evropskih luka ka Americi i drugim kontinentima", kažu u Službi za borbu protiv narkotika MUP-a

Srbija je ključna stanica za drogu iz Avganistana, ali i onu iz jugozapadne Azije. Iako srpska policija pleni velike količine, podaci UN pokazuju da je to zapravo samo dva odsto droge koja prođe kroz Srbiju.

Da bi se to promenilo, kažu stručnjaci, potrebna je jača saradnja policija zemalja na balkanskoj ruti, ali i odgovor pravosuđa.

"Ono što nas očekuje u procesu pristupanja i ono što EU traži jeste da se poveća broj pravosnažnih odluka. To znači da se slučajevi kao što su Šarić ili Lazarević ubrzaju i da se završi ta priča", napominje Saša Đorđević iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.

Iako je oformljena 2014, kancelarija koja bi trebalo da koordinira rad državnih organa, ali i saradnju s međunarodnim institucijama, još ne radi punim kapacitetom. U daljem radu kao ključno vide razmenu informacija.

"Sve službe rade i razmenjuju ih pravovremeno. To je i važno jer je i obeležje organizovanog kriminala dobra razmena informacija, tu i odgovor mora da bude adekvatan, odnosno razmena informacija pravovremena", ističe Milan Pekić, direktor Kancelarije za borbu protiv droga.

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, u svetu je najmanje 15,3 miliona zavisnika od narkotika. Procenjuje se da ih je u Srbiji oko 150.000, od toga gotovo 30.000 intravenoznih.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. април 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом