Brzina dolaska do pacijenta jedan od prioriteta urgentne medicine

Kod teško povređenih pacijenata, njihovo preživljavanje zavisi i od vremena. Do povređenih u saobraćajnim nesrećama ili nekim drugim situacijama najpre stiže hitna pomoć a onda se njihovo zbrinjavanje nastavlja u zdrastvenim ustanovama - urgentnim službama. Brza dijagnostika, zbrinjavanje i sigurnost pacijenata prioriteti su urgentne medicine, rekao je za RTS direktor Urgentnog centra KCS Marko Ercegovac.

U Urgentnom centru KCS uvek ima puno posla to je ustanova u kojoj postoje sve medicinske službe i ona je najčešća adresa za zbrinjavanje pacijanata.

"Osnovni zadatak lekara u Urgentnom centru je primarna selekcija nakon čega se pacijenti tretiraju na odeljenjima zavisno od dijagnoze. Pored Urgentnog centra tu su i ustanove kao što je VMA kada je reč o urgentnoj medicini i zbrinjavanju", kaže direktor Urgentnog centra KCS Marko Ercegovac.

Ono što uvek nedostaje su vozila hitne pomoći kao i medicinski kadar.

"Svi razmišljamo o istom cilju, od ministarstva do lekara a to je što brže i bolje zbrinjavanje pacijenata", kaže Ercegovac.

U Beogradu se održava važan sastanak upravo iz oblasti urgentne medicine sa gostima iz inostranstva a jedna od tema biće i zbrinjavanje u uslovima velikih nesreća.

"Na sreću takvih nesreća nema puno ali se velike nesreće ponekad dešavaju. Na prvom mestu u takvim situacijama je sigurnost pacijenata i skraćivanje vremena dolaska do njih", objašnjava direktor Urgentnog centra KCS.

Česta slika u višemilionskim gradovima su i helikopteri koje koriste ekipe hitne pomoći.

"Nažalost, sada nemamo finansijske uslove za to ali se nadam da ćemo u jednom trenutku imati i helikopter koji bi značajno skratio vreme dolaska do životno ugroženih pacijenata", rekao je za RTS direktor Urgentnog centra KCS Marko Ercegovac.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом