Kako funkcionišu inostrane penzije u Srbiji

Srbija isplaćuje oko 43.000 penzija korisnicima u bivšim jugoslovenskim republikama, a samo Hrvatska ima više od 47.000 penzionera u Srbiji. Zbog toga za ta dva fonda vlada najveće interesovanje. Jednom godišnje, pravne službe penzijskih fondova država s kojima imamo potpisane socijalne sporazume borave kod nas, i njihovi osiguranici imaju priliku da na licu mesta razreše sve dileme. Istu obavezu ima i naš fond.

Od penzionera, mnogo više problema imaju oni koji će to tek postati. Zato, iako je daleko i od starosnog uslova i potrebnog staža za penzionisanje, Ljubomir Rajković je rešen da na vreme reguliše godinu i 10 meseci radnog staža s početka devedesetih u Osijeku.

"Treba sad da potvrdim sve to, M-2 obrazac iz Beograda i sve te podatke da dostavim u Nemanjinu, a oni će poslati opet u Osijek, iako je njima to već poslato jednom", kaže Ljubomir Rajković.

Radivoje Minjanić nema problem sa stažem, ali ima sa indentifikacionim brojem, neophodnim za ostvarivanje svakog prava. Minjanić kaže da u Hrvatskoj ima radnog staža 14 godina i 10 meseci, i onda ne može da se snađe za taj OIB (lični identifikacioni broj), koji mu već dva puta traže.

U protekla tri dana više od 250 hrvatskih osiguranika u Srbiji bilo je u prilici da dobije odgovore iz prve ruke.

"Znatan broj pitanja se odnosi i na preračune penzija i zapravo sam postupak tek preračunatih penzija, nadalje postupak ostvarivanja prava na invalidsku penziju, tok i procedure pravne istance u Hrvatskoj onih nezadovoljnih koji su sa svojim zahtevom odbijeni", kaže Ivana Maručić iz Zavoda za penziono osiguranje Hrvatske.

Posle Hrvatske, najviše penzija u Srbiju stiže iz Republike Srpske i Federacije BiH.

Krajem meseca savetodavne dane će kod nas imati fondovi tih zemalja, dok će tim našeg fonda boraviti u Podgorici. Sa Makedonijom i Crnom Gorom imamo uravnoteženu razmenu isplata penzija, u proseku oko 5.000 korisnika i sa jedne i druge strane.

"Kompletno, mimo država regiona, isplaćuje se 12.000 penzija, najviše u Nemačkoj, Francuskoj, Švajcarskoj, Zapadnoj Evropi", rekla je Jelica Timotijević iz PIO fonda.

Iz tih zemalja kod nas stiže 217.000 penzija, a među onima koje isplaćuje naš fond po jedna stiže i do penzionera u Čileu i u Meksiku.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом