Porodice traže da se formira komisija za slučaj "Topčider"

Ispred ulaza u Kasarnu Karaš porodice nastradalih gardista Dragana Jakovljevića i Dražena Milovanovića zapalile su sveće i poručile da su razočarane jer ni posle 12 godina nema istine o njihovom stradanju. Zatražile su prijem kod premijera i formiranje komisije.

Punomoćnici porodica su na godišnjicu ubistva gardista najavili da će tražiti prijem kod premijera Aleksandra Vučića, uz zahtev da se formira komisija za slučaj "Topčider", kao što je bila formirana u slučaju stradanja novinara Dade Vujasinović i Slavka Ćuruvije.

Tražiće i prijem kod državne tužiteljke Zagorke Dolovac i kod ministarke pravde Nele Kuburović.

Punomoćnik porodice Olgica Batić je rekla da slučaj "Topčider" pokazuje pravo stanje srpskog pravosuđa, navodeći da su u tom predmetu kod nadležnih nailazili na zid ćutanja.

Punomoćnici su najavili da će u slučaju da njihove inicijative ne urode plodom u Srbiji taj slučaj internacionalizovati.

Ispred kasarne su se okupili i predstavnici "Žena u crnom", koji su nosili transparente na kojima je pisalo "Nikad nećemo zaboraviti zločin na Topčideru" i "Odgovornost".

U međuvremenu, premijer Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je spreman da razgovara sa roditeljima ubijenih gardista.

Pripadnici gardijske brigade tadašnje Vojske SRJ Dragan Jakovljević i Dražen Milovanović stradali su 5. oktobra 2004. godine, u okviru vojnog objekta za posebne namene "Karaš" u Topčideru.

Posle pogibije vojnika nekadašnji Vojni sud je sproveo istražne radnje, a veštaci koje je angažovao su zaključili da je Jakovljević ubio Milovanovića, a onda pucao u sebe.

Međutim, nezavisna komisija, koja je formirana po nalogu tadašnjeg predsednika Državne zajednice Srbije i Crne Gore Svetozara Marovića, obavila je svoj uviđaj, ekshumirala leševe, sprovela sudsko-medicinsko i balističko veštačenje i zaključila da je gardiste ubila treća osoba.

Sada je za postupanje nadležno Više javno tužilaštvo u Beogradu.

Predsednik Vrhovnog kasacionog suda Dragomir Milojević ukazao je danas da za sada ne postoji sudski predmet povodom ubistva dvojice gardista na Topčideru 2004. godine, već da se to radi u tužilaštvu i policiji.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом