Obavezan skrining po novom zakonu, sankcije za nedolazak

Po broju novoobolelih od malignih bolesti Srbija se nalazi na srednjoevropskoj lestvici, a po broju umrlih u vrhu. I muškarci i žene slabo se odazivaju na skrining preglede, tj. besplatne dijagnostike za rano otkrivanje karcinoma grlića materice, dojke, debelog creva, pluća. Ako se bolest otkrije na vreme, izlečiva je. Najavljeno je da će biti stalnog skrininga ukoliko se prihvati nacrt zakona o zdravstvenom osiguranju sa akcentom na skrining. U suprotnom – neodazivanje pacijenata biće sankcionisano.

Podaci zdravstvenih ustanova pokazuju da je zdravstvena kultura u Srbiji na niskom nivou. O preventivi se malo brine. To potvrđuju loše navike, ishrana, slaba rekreacija. Bolest samo otežava život. Podaci pokazuju da se građani u malom broju javljaju na skrininge.

"Razlog zašto se žene ne odazivaju na skrining pregled jeste strah od same bolesti, od saznanja da su obolele, suočavanja sa lečenjem od maligne bolesti, strah od smrti, bola, patnje. To su, međutim, predrasude", objašnjava klinički defektolog Svetlana Berat sa Klinike za radiologiju i onkologiju.

Većina stručnjaka smatra da bi populaciju trebalo motivisati. I ženama i muškarcima stvoriti uslove za preglede.

"Zaposlenima i uopšte ženama treba omogućiti jedan slobodan dan u toku godine, kada bi one bile dužne da urade preglede i na taj način ispune svoju obavezu. Ta dva pregleda bi mogla biti uslov za overu zdravstvene knjižice. S jedne strane ih obavezujemo, s druge im omogućavamo", navodi direktor radiologije na Klinici za radiologiju i onkologiju Vesna Plešinac Karapandžić.

Stručnjaci ističu značaj kampanje kako bi ljudi shvatili važnost preventivnog pregleda, ali to nije dovoljno.

"Nemamo dovoljan broj mamografskih jedinica. Treba sve to da se umreži, da se napravi sto skrining jedinica i na taj način ćemo uspeti da smanjimo broj umrlih. Ja sumnjam u potencijalni zakon gde će se rigorozno kažnjavati oni koji ne dođu na pregled a dobiju bolest. Takav zakon ne postoji, mi ćemo s truditi iz struke da motivišemo ljude, celu zemlju da shvate ozbiljan značaj prvog pregleda", objašnjava direktor Klinike za radiologiju i onkologiju Radan Džodić.

Država je rešena da pojača borbu protiv malignih bolesti. Troškove preventivnih pregleda snosi Republički fond.

Број коментара 14

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. април 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом