Grejna sezona na pragu, koliki će biti računi

Od 60 toplana, pojeftinjenje grejanja do sada su najavili samo u Zaječaru i Kraljevu. Poskupljenja grejanja za sada nema, a kako RTS saznaje, još toplana razmatra da do početka grejne sezone smanji cene. Gas i mazut su znatno povoljniji, ali glavni razlog je da spreče eventuala isključenja nezadovoljnih korisnika.

Više od dve trećine toplana, grejanje naplaćuje cele godine, kako bi kažu, rasteretili taj trošak. Građani kojima smeta i da na plus 40 plaćaju račune kao zimi, traže isključenje sa daljinskih sistema.

Najviše zahteva za isključenje dobila je Niška toplana - 1.700. A Beogrdskim elektranama koje greju najviše stanova, 310 hiljada, stiglo je 370 zahteva. Od 7.000 domaćinstava, za protekle četiri godine u Kraljevu sa daljiskog isključilo se 905 korisnika. Ali sa najavom pojeftinjenja grejanja njih 50 se ponovo priključilo.

"Imamo dobru naplatu onih koji su ostali na grejanju. Ali generalno zaista nisu svi građani moćni da mogu da plaćaju grejanje. Iz tih razloga makar koliko-toliko mi smo izašli u susret, nekome znači i ovo smanjenje", kaže Dragan Arsenijević, direktor Toplane Kraljevo.

Isključenja su moguća samo gde tehnički uslovi dozvoljavaju, u periodu od maja do oktobra.

Dervo Ahmetović, direktor Subotičke toplane kaže da imaju 140 zahteva za isključenje.

"Znači, očekujemo da će biti preko sto isključenih. Mi pratimo koliko se u kojoj zgradi stanova isključuje i ne dozvoljavamo da se taj sistem tehnički i i tehnološki naruši kako bi i ostakli stanari bili zadovoljni sa našom uslugom", kaže Ahmetović.

I kada se grejanje isključi, plaća se od 25 do 30 odsto računa. To važi za zgrade, jer analize pokazuju da i isključeni stanovi od komšijskih zidova i hodničkih cevi dobijaju i do 40 odsto toplote. Procedura isključenja je različita, nju diktiraju lokalne samouprave.

Dejan Stojanović, predsednik UO Udruženja toplana Srbije kaže da se negde traži saglasnost svih koji se snabdevaju toplotnom energijom sa zajedničkog mernog mesta da bi se isključili pojedinci koji to hoće.

"Cena sadrži dva dela, takozvani varijabilni i fiksni deo. Isključenje zapravo uopšte ne utiče na fiksni deo cene tako da bi po pravilu trebalo da se plaća fiksni deo i tu imamo veoma različitu praksu. Imamo čak i sudske presude, sudska rešnja gde je presuđivano različito", kaže Stojanović.

Izlaz treba tražiti u potpunoj naplati po potrošnji, kako bi domaćinstva sama odlučuvala kada će i koliko prostorija grejati. A to znači da svaki radijator pojedinačno mogu zavrnuti i smanjiti račune.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. април 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом