"Industrija 4.0" nova šansa
Digitalizacija i robotizacija donose ubrzanje proizvodnje. Procenjuje se da će Evropska unija do 2030. u takozvanu "industriju 4.0" investirati 350 milijardi evra. U Srbiji se i dalje uglavnom radi na tradicionalan način. Ovakva, savremena vrsta poslovanja, zahteva znanje i ulaganje. Osnovni resurs su ljudi koji poseduju digitalne veštine. Upućeni kažu da kod nas postoje kvalitetni stručnjaci i da Srbija u novu tehnološku trku mora odmah da krene.
"Industrija 4.0" donosi uštedu energije, vremena i resursa. Digitalni koncept poslovanja najviše interesuje domaću auto industriju i proizvođače mašinskih podsklopova.
"Procesi su trajali prilično dugo, okvirno 5 godina do plasmana novog proizvoda na tržište. Sada se zahteva da se ti procesi izrazito skrate i u nekim industrijama to ide čak i do dve godine", navodi Marko Nikolić, Simens Srbija.
Prošle godine izvoz softvera iz Srbije vredeo je 588 miliona evra a plan je da do 2020. premaši milijardu. Industrija 4.0 je nova šansa.
"Nemate mašinu koja radi u praznom hodu, nemate radnika koji sedi i čeka i nemate diskontinuitet u sirovinama, poluproizvodima i proizvodima. Vi sa jednim digitalnim sistemom proizvodnje imate potpunu sliku i perspektivu od samog procesa, od sirovina do onog šta se dešava na tržištu, kakvi su pokazatelji", ističe Sava Savić, pomoćnik ministra trgovine, turizma i telekomunikacija.
Male zemlje bi znanjem trebalo da odrede svoju budućnost, kažu stručnjaci.
"Mi bi trebalo da izgradimo odgovarajuće politike za obrazovanje inžinjera, s druge strane za naučno tehnološki razvoj koji treba da se usmeri ka realnim potrebama industrije, a ne da se nauka bavi sama sobom", navodi Prof. dr Petar Petrović, Mašinski fakultet u Beogradu.
Budućnost je neminovnost. Ona dođe, hteli mi to ili ne.
"Mi ćemo najpre , kao i druge zemlje morati da sredimo deo oko visokih tehnologija. Zaposleni će morati da imaju neuporedivo veća znanja da bi to mogli da prate a kako ćemo u svemu tome da se snađemo zavisiće od toga da li ćemo na vreme da krenemo", ističe Nebojša Atanasković, Unija poslodavaca Srbije.
Nove generacije robota kompanijama koje sada koriste slične tehnologije podići će produktivnost najmanje za trideset odsto. Šansa Srbije je u razvoju aplikativnih softvera za servisne robote, smatraju stručnjaci.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар