Mešovita komisija o Stepincu će raditi godinu dana

Na prvom sastanku mešovite katoličko-pravoslavne komisije, koja će se baviti ulogom, delom i mišlju kardinala Alojzija Stepinca pre, tokom i nakon Drugog svetskog rata završena je u Rimu dogovorom da postupak ne traje duže od godinu dana, a naredni susret zakazan je za 17. i 18. oktobar u Zagrebu.

Tokom dvodnevnog zasedanja komisije, 12. i 13. jula u Vatikanu, zaključeno je da se od te komisije očekuje da radi prema istorijskoj metodologiji, na osnovu dostupne dokumentacije i njene povezanosti sa delovanjem kardinala Stepinca u pomenutom periodu.

To, kako se navodi u zvaničnom saopštenju, koje objavljuju crkveni mediji, neće omesti "kanonizaciju blaženog Stepinca", što je, kako je naglašeno, u isključivoj nadležnosti Svete stolice.

Predviđeno je, navodi se, da zajednička komisija sastavljena od hrvatskih i srpskih stručnjaka radi ponovnog i zajedničkog sagledavanja Stepinčevog života u vremenu pre, za vreme i nakon Drugog svetskog rata ima niz zasedanja, a njen rad bi trebalo da bude dovršen u roku od 12 meseci.

Komisija je ustanovljena na inicijativu pape Franje, nakon nekoliko susreta i konsultacija između predstavnika Svete stolice, Srpske pravoslavne crkve i Hrvatske biskupske konferencije, radi potrebe razjašnjenja nekih pitanja iz istorije, a u vezi sa delovanjem kardinala Stepinca.

Komisiji predsedava prečasni Bernard Ardur, koji je predsednik papinskog Odbora za istoriju.

U radu komisije učestvovali su iz Katoličke crkve u Hrvatskoj kardinal Josip Bozanić, nadbiskup zagrebački preuzvišeni Ratko Perić, biskup mostarsko-duvanjski Antun Škvorčević, biskup požeški Jure Krišto s Hrvatskog instituta za istoriju i Mario Jareb iz Hrvatskog odbora za istoriju.

SPC su predstavljali mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, mitropolit zagrebački i ljubljanski Porfirije, episkop bački Irinej, episkop slavonski Jovan i profesor Darko Tanasković, ambasador i stalni izaslanik Srbije pri Unesku.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом