Ključeve od stanova dobili posle 10 godina – uz sud i stečajne upravnike

Kupovina stana u izgradnji uvek je jeftiniji, ali i rizičniji način da se dođe do nekretnine. Mnogo je slučajeva da se stanovi prodaju po nekoliko puta, investitor proglasi bankrot, eventualno provede nekoliko meseci u zatvoru, a kupci ostanu u minusu. Da to ne mora da bude pravilo, potvrđuje priča o stečaju "Delta legala" i "Stankoma" i prvih 40 kupaca koji su, konačno, dobili ključeve.

U Filmskom gradu na Košutnjaku gotovo filmska priča – još 2004. godine "Delta legal" i "Stankom" počeli su da zidaju nekoliko zgrada; prodali su 340 stanova u izgradnji, neke i dva puta. Tri godine kasnije gazde su se posvađale oko zarade, gradnja je stala, firme bankrotirale, a kupci ostali i bez para i bez stana.

Ipak, uz pomoć stečajnih upravnika i sudova nađeno je rešenje.

"Kompromis je napravljen tako što su kupci 'Delta legala' prihvatili da svoja potraživanja ustupe izvođačima i doplate do kupoprodajne cene nekretnine. Izvođači su prihvatili da sa tim modelom i sa malim brojem budućih nekretnina koje su dobili od 'Stankoma' nastave gradnju primarno iz svojih sredstava", objašnjava stečajna upravnica "Stankoma" Andrijana Živanović.

Posle više od decenije, prvih 40 kupaca dobilo je ključeve.

"Dobila sam nasledstvo od oca 55.000 evra i 23.000 od prodaje akcija i sve sam dala za stan a i sudske troškove. Ja sam svoj san završila kad sam dobila ovaj stan – i pritisak sam dobila, ali sad ću ga smanjiti", kaže Ivanka Drinjaković, jedan od kupaca.

I Đurica Vasilj je čekao 10 godina.

"Bilo je jako teško, porodica na okupu – stana nikuda, a uplaćeno sve s moje strane. To su bile teške muke", govori Vasilj.

U septembru će se useliti još oko 150 porodica. Ostali koji nisu želeli ili nisu mogli da doplate do cene od 1.263 evra po kvadratu čekaće isplatu uloženog novca.

"Koliko ima investitora koji su na taj način radili ne znam, ali u Srbiji ima oko 150 građevinskih firmi koje su u stečaju. Model nije moguće primeniti za sve imovine, većina građevinskih firmi su bile 'tašna mašna' firme, ali od tih 150 ima 30 do 40 firmi koje su u stečaju, imaju imovinu i postoji mogućnost da se na ovaj način reši problem. Jednu porodicu da spasete, to je velika stvar", objašnjava stečajna upravnica Andrijana Živanović.

Nažalost, 25 kupaca nije dočekalo da uđe u svoj stan – podsećaju iz Udruženja "Hiljadu oštećenih" i napominju da je jedino pravo rešenje ono sistemsko koje će sprečiti nove prevare.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. април 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом