Vulin i Selaković na manifestaciji ''Krajiški otkosi''

Sportsko-kulturna manifestacija ''Krajiški otkos'' održana je kod crkve Svetog Ćirila i Metodija u beogradskom naselju Busije, a ministri iz Vlade Srbije Nikola Selaković i Aleksandar Vulin su tom prilikom poručili Krajišnicima da je Srbija njihova sigurna kuća.

"Kada je Evropu i svet zapljusnula migrantski talas onda se čitav svet setio da pati i razume patnje prognanih i proteranih. Srbija je decenijama govorila o patnjama krajiških Srba koji su morali da napuste svoje domove i dođu u Srbiju'', rekao je ministar rada Aleksandar Vulin.

Kako kaže, možda je baš zato Srbija pokazala tako lepo i hrabro lice, rešavajući migrantsku krizu.

Vulin je istakao da su Krajišnici, dolazeći u Srbiju, došli među svoje, u zemlju koja ih voli i ne razlikuje od onih koji su rođeni ovde.

''Došli su u zemlju koja je njihova, da je učine boljom'', rekao je Vulin.

Ocenio je da je Srbija pokazala da razume svačiju patnju i muku, a da je svet često pokazivao da razume muke drugih naroda, ali da srpsku muku nikako ne razume.

''Dokazali smo da smo pravedni i da nas svačija muka isto boli. Odakle god nevoljnik došao Srbija je za njega sigurno utočište. Očekujem od čitavog sveta da se prema izbeglim Krajišnicima ponaša onako kako se mi ponašamo prema izbeglim ljudima iz drugih delova sveta'', rekao je Vulin.

Ministar pravde Selaković je istakao da prisustvo ministara na takvoj jednoj svečanosti svedoči o posvećenosti vlade na čelu sa premijerom Aleksandrom Vučićem u rešavanju egzistencijalnih pitanja i problema ljudi koji su silom prilika, u ratnom vihoru, bili prinuđeni da napuste svoje vekovne domove i ognjišta, koji su izgubili najmilije i započeli život od nule.

''Mi, predstavnici vlasti, poručujemo im da je Srbija njihova sigurna kuća, utočište, da oni ovde nisu, niti će ikada biti, građani drugog reda. Oni su nas kao narod srpski u Srbiji poboljšali, ojačali. Poručujemo im, takođe, da ne zaboravljaju svoju postojbinu, običaje, jezik, da budu okrenuti budućnosti i jačanju Srbije'', rekao je Selaković.

Prema njegovim rečima, samo ekonomski jaka, privredno moćna, prosperitetna Srbija jeste garant boljeg, čestitijeh i dostojanstvenijeg života svakog Srbina.

''U vremenu pred nama daćemo svoj maksimum da očuvamo njihov identitet i da im pomognemo da se izbore za prava koja su im nepravedno oduzeta'', poručio je Selaković.

Selaković i Vulin su se okušali u košenju, a prethodno su prisustvovali liturgiji i služenju pomena za stradale.

Manifestacija ''Krajiški otkos'' održava se sedmi put, a prisustvovali su i predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta, komesar za izbeglice i migracije Vladimir Cucić, zamenik gradonačelnika Andreja Mladenović, episkop banatski Nikanor, izaslanik srpskog člana Predsedništva BiH Milenko Ristić i brojni građani.

''Krajiški otkos'' se organizuje povodom Svetskog dana izbeglica, a organizatori su Koalicija udruženja izbeglica i Savez Srba iz regiona.

Selaković: Krivični sudski postupci moraju da se vode

Ministar pravde Nikola Selaković izjavio je da krivični sudski postupci, iako koštaju državu, moraju da se vode.

Rekao je da oslobađajuće presude koštaju državu, ali da krivični sudski postupci moraju da se vode, kao i da su suđenja koja izuzetno dugo traju ono što zabrinjava.

''To je kao kada biste postavili pitanje da li nas i koliko koštaju izbori pa zbog toga što nas koštaju ne treba da ih održavamo...'', rekao je Selaković novinarima odgovarajući na pitanje koliko oslobađajuće presude koštaju državu i da li je tačno da su zbog toga pojedini sudovi prezaduženi.

''Krivični sudski postupci moraju da se vode. Ono što zna da zabrinjava jesu predmeti suđenja koja izuzetno dugo traju'', rekao je Selaković.

On je izrazio uverenje da će ulaganjem u znanja istražnih organa, dakle, policijskih inspektora, tužilaca, njihovih zamenika i samih sudija koji treba da pomognu, krivični sudski postupci biti značajno efikasniji i da će se do presuda, bilo da su one osuđujuće ili oslobađajuće, dolaziti znatno brže.

Kako kaže, to ne samo da bi doprinelo povratku poverenja u pavosuđe već će doprineti i značajnom smanjenu izdataka kojima je neefikasno pravosuđe svake zemlje opterećeno.

On nije hteo da komentariše oslobađajuću presudu Višeg suda u Beogradu u slučaju Maje Adrovac jer to, kako je istakao, nije posao ministra pravde ni u jednoj demokratski uređenoj zemlji.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом