Vulin: Država će se sistemski boriti protiv dečjeg rada
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin poručio je da će se država sistemski boriti protiv fenomena kao što su dečji rad i "deca ulice".
Prilikom posete objekta na Čukarici gde se sprovodi intenzivni tretman za decu sa višestrukim smetanja u ponašanju i emocionalnom i socijalnom razvoju (PIT program), Vulin je rekao da država veoma ozbiljno shvata problem dečjeg prinudnog rada i ekonomske eksploatacije.
"Prošle godine u našoj zemlji evidentirano je 1.457 dečaka i 1.433 devojčice koji su bili zanemareni u svojim porodicama. Veliki deo njih je bio i ekonomski eksploatisan. Na nama je svakako da se borimo protiv prinudnog rada, posebno dečjeg, ali to možemo da uradimo samo sistemski", rekao je Vulin povodom Svetskog dana borbe protiv dečjeg rada.
Ukazao je da je jedan od oblika prisilnog rada dece prosjačenje, kao i brisanje šoferšajbni.
"Mi ćemo se sistemski boriti protiv fenomena 'deca ulice', a za to nam je potrebna podrška čitavog društva. Ne treba okretati glave od te dece kada ih vidite na semaforu... oni nisu krivi ni za šta, oni su žrtve eksploatisanja...", rekao je Vulin.
Prema njegovim rečima, u 115 centara za socijalni rad osnovani su mobilni timovi koje čine predstavnici MUP-a, Ministarstva zdravlja, Centara za socijalni rad.
Od početka rada do danas, 144 dece je sklonjeno sa ulice, rekao je Vulin i dodao da su neki od njih smešteni u hraniteljske porodice, a drugi u ustanove.
"U najvećem broju slučajeva, ekonomski izrabljivana deca su devojčice, skoro 80 odsto, dok su 20 odsto dečaci, ali i u jednom i u drugom slučaju, u pitanju je zanemarivanje. Na prvom mestu, mi se uvek borimo da dete ostane u porodici, a kada to nije moguće, tek onda se pristupa smeštaju deteta u hraniteljsku porodicu, ili u odgovarajuću instituciju", rekao je Vulin.
Direktor Zavoda za vaspitanje dece i omladine Dragan Rolović kaže da je kapacitet te ustanove bio jako mali i da je svega šestoro dečaka moglo biti primljeno, međutim, uz pomoć Ministarstva za rad dobijen je novi objekat, a kapacitet je proširen na dvadesetoro dece.
Prema rečima direktora Centra za socijalni rad u Beogradu Vladimira Ilića, oko 2.290 dece i mladih ima problem u ponašanju, a od toga je 2015. evidentirano 519 novih slučajeva.
Inače, PIT program je značajan jer daje drugu priliku deci koja su često odbačena od porodice, zanemarivana, zlostavljana, a Ministarstvo za rad nastoji da sistemski reši problem "dece ulice" i prvi put se radi na njihovom organizovanom zbrinjavanju.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар