Koji zahtevi izvode prosvetare na ulice

Podrška obrazovnoj reformi masovno je izvela građane na ulice u Hrvatskoj. U Srbiji, čini se, debata o kvalitetu obrazovanja još nije premašila debatu o platama prosvetara. Ipak, sindikati prosvetnih radnika tvrde da su ih, osim novca, na ulice izvodili i loši uslovi, zastareli planovi i programi, i to što nadležni obrazovanju ne pridaju značaj koji bi trebalo da ima. Šta su to Hrvati shvatili i kakve veze sa tim ima Evropska unija?

Nekoliko desetina hiljada ljudi u Hrvatskoj juče je protestovalo zbog kvaliteta obrazovanja. Rekli su "ne" školama koje proizvode štrebere i podržali kreativnije učenje koje će decu naterati da razmišljaju, a ne bubaju.

I u Srbiji prosvetari svake godine štrajkuju, ali su motivi drugačiji. Uglavnom zato što su nezadovoljni primanjima, ali, podsećaju – na protestima su upozoravali i na druge loše strane obrazovnog sistema.

"Zbog uslova u kojima mi radimo, u kojima se školuju naša deca, priča je bila i o planovim i programima. U ovo vreme 2013. godine, mi apsolutno nismo govorili o novcu", kaže Jasna Janković iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.

Obesmišljeno je, kažu, i to što se ne ulaže u nastavne planove i programe i što pojedini udžbenici nisu menjani od sedamdesetih godina. I to što nije objašnjeno zbog čega je važno učiti.

"Ako jedan učenik ne vidi razlog zbog kojeg bi mnogo učio, pa sutra mnogo imao – onda ste vi kao društvo u većem problemu nego što je koliko ima novca jedan profesor", ističe Jankovićeva.

Da li su Hrvati taj princip branili na ulici? Ulaskom u EU, građani Hrvatske dobili su mogućnost i da se školuju ili rade u nekoj od zemalja članica. Zato su, smatra profesorka Srbijanka Turajlić, shvatili da je bolje da evropske obrazovne uslove stvore kod kuće i tako zadrže radnu snagu.

"Na taj način se meni čini da su građani Hrvatske razumeli da diploma nije važna, već ono što ti kao nosilac diplome imate, znate, umete da radite", kaže profesorka ETF-a u penziji Srbijanka Turajlić.

U pregovorima sa EU ne postoji obaveza promene sistema obrazovanja. Ipak, broj onih koji su juče bili na ulicama u Hrvatskoj pokazao je da značaj boljeg obrazovanja tamo ne shvataju samo prosvetni radnici i sindikati, već i građani.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом