Čikoši: Među migrantima mnogo dece bez roditeljske pratnje

Državni sekretar u Ministartvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Laslo Čikoš kaže da je među migrantima koji prolaze kroz Srbiju mnogo dece bez roditeljske pratnje, kod kojih je veoma teško ustanoviti kada su rođeni.

Čikoši, koji prisustvuje trodnevnom skupu "Karvana socijalnih radnika sa međunarodnim učešćem", koji je počeo u Končarevu kod Jagodine, a čija je centralna tema "Migracije kao socijalni procesi u socijalnom radu", kaže da je reč o velikom broju dece bez roditeljskog staranja a da je četvrtina migranata maloletna.

"Veoma je teško, u datom momentu, ustanoviti da li se radi o detetu od 17,5 godina starosti ili 18,5 ili 19 godina. Česte su zloupotrebe. Oni kažu da su rođeni tada i tada, dakle, da li pripadaju starijem ili mlađem maloletniku, teško je ustanoviti a socijalni sitem treba da reaguje", rekao je Čikoši.

Državni sekretar kaže da je nemoguće proveriti u njihovoj domovini kada su tačno rođeni ako nemaju dokumenata.

"Dajemo im privremenog staratelja, a posle ih smeštamo u ustanove socijalne zaštite dok se ne pronađe rodbina ili roditelji, ili ih smeštamo u azilantske kampove kojih u Srbiji ima pet ili šest", objasnio je Čikoši.

Prošle godine je kroz Srbiju prošlo više od 600.000 ljudi. Precizna registracija je počela otvaranjem prihvatilišta u Preševu i dodatnog prihvatnog centra u Miratovcu.

"Posle toga ljudi su se kretali i drugim rutama tako da je došlo do otvaranja prihvatlišta i u Dimitrovgradu", dodao je Čikoši.

Istakao je da je "naša država puno toga učnila, da bi pomogla i ublažila muke tim ljudima".

"U Beogradu sam prekjuče razgovarao sa jednom porodicom sa šestoro dace, ali su dece bila sa roditeljima. Oni su šesti mesec na putu", rekao je Čikoši.

Oni koji su kod nas ulazili, do 15. februara brzo su napuštali našu zemlji prema Hrvatskoj, ali sada kod nas borave više dana.

Sada je najnovija ruta i iz pravca Kosova i Metohije.

Malo borave u Beogradu i odlaze prema mađarskoj granici i tamo pokušavaju da legalno uđu u Mađarsku i Evropsku uniju kroz prihvatnu kapiju u Mađarskoj.

Mađarska, međutim, malo usporova taj tok tako da se dešava da tamo na granici čekaju i po nekoliko dana, zaključio je Čikoši.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом