Potrebno a nepotpuno, čemu služi đačko osiguranje?
Važno je znati da đačko osiguranje nije obavezno. Oni koji ga plaćaju obično i ne znaju šta ono obuhvata ni kada mogu da zatraže nadoknadu. Loše strane polise, uglavnom upoznaju kada se dete povredi.
Klizav pod, proklizavanje i polomljena dva zube. Sve to u hodniku škole. Roditelji koji plaćaju đačko osiguranje oko 250 dinara godišnje, očekivali su naknadu štete oko 1.000 dinara.
"Stiglo je obaveštenje od osiguravajuće kuće da je naknada štete odbijena zato što su deca osigurana samo od trajnog invaliditeta ili smrti. U razgovoru sa nekim osiguravajućim kućima saznala sam da se trajnim invaliditetom smatra izbijanje zuba iz korena", priča majka jednaestogodišnje učenice.
Potpuno drugačije iskustvo ima Olivera Majdič, čiji se sin povredio na zimskom raspustu. Obratila se osiguravajućoj kući s kojom je škola sklopila ugovor po kome su deca osigurana 24 sata preko cele godine.
"Platili smo na godišnjem nivou oko 300 dinara, a za prelom prsta šake leve dobili smo 4.500 dinara", kaže Olivera Majdič iz Udruženja "Roditelj".
Osiguravajuće kuće danas nisu bile raspoložene za razgovor. O tome s kojom osiguravajućom kućom će škola zaključiti ugovor, svake školske godine odluku bi trebalo da donese savet roditelja.
"Često ta odluka bude donesena na nivou uprave škole, a onda na savetu roditelja bude potvrđena. Znači dobije se samo saglasnost saveta roditelja koji kažu: 'dobro ako vi mislite da je to najbolje, mi se slažemo'. Roditelji retko kad i znaju šta su potpisali", ističe Olivera Majdič.
Zato i ne čudi što većina roditelja ne zna šta je obuhvaćeno đačkim osiguranjem koje plaća. Od direktora škole traže da pročitaju polisu tek kada su nezadovoljni odgovorom osiguravajuće kuće. Često se događa da je tada detaljnije pročita i on.
"U ovom trenutku bih morao tačno da pogledam šta piše u polisi, najčešće su to povrede preloma ruke, noge, neke posekotine, ako ima nekog boravka u bolnici, naplaćuju se bolnički dani, manje više su ponude tih osiguravajućih kuća slične. Naša iskustva su vrlo pozitivna", napominje direktor OŠ "Drinka Pavlović" Uroš Momčilović.
U proseku u jednoj školi naplatu osiguranja godišnje zatraži manje od desetoro dece.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар