Sanira se šteta od poplava u čačanskom kraju

Prošlo je tačno mesec dana od poplava u kojima su uništeni zasadi na 6.000 hektara, uglavnom ariljskih malinjaka, poplavljeno je 750 objekata. Lučani su najteže pogođeni, u tom mestu je još na snazi vanredna situacija.

Obrađeno je više od polovine rešenja za dodelu pomoći poplavljenima koja se potom šalju u Kancelariju za upravljanje javnim ulaganjima na verifikaciju, rekli su nam u opštinskoj upravi.

Očekuje se isplata pomoći ove nedelje. Stizala je pomoć građanima od nevladinih organizacija i pojedinaca u novcu i robi. Ipak najviše su se sami meštani organizovali i pomagali jedni drugima kako bi sanirali najhitnije. Dve porodice su iseljene zbog klizišta a jedna zbog poplava i za njih je obezbeđen privremen smeštaj.

Najviše štete ima u selu Dljin i tamo se voda najduže zadržala.

Zorki Tomić su rođaci i komšije pomogli da očisti i sredi dvorište i kuću. Nivo vode je kaže bio viši za pola metra nego tokom poplava 2014. godine. Štete ima i u kući i na imanju.

"Od bele tehnike par stvari je stradalo ali nama je dosta drva odneto, salaš pun kukuruza je bio. Imamo obećanja za pomoć to već kreće, rešenja su rađena u opštini i to su isto donete odluke a sad kad će krenuti sa isplatom, verujem da će brzo jer imamo obećanja", kaže Zorka Tomić.

U lučanskoj opštini 101 domaćinstvo je pretpelo štete od poplava. Iako su na kućama u Dljinu vidljivi tragovi vode, život se donekle vratio u normalu. Meštani su sami popravili plastenike, očišćena su dvorišta i okućnice. Kako navode u opštinskoj upravi, državna pomoć poplavljenima će uskoro stići.

"Sva rešenja koja su vraćena, to je njih 15, u petak će biti data na isplatu", kaže predsednica Opštine Lučani Vesna Stambolić.

Kako bi se problem izlivanja reke Bjelice trajnije rešio nedavno je opštinsko veće usvojilo odluku o hitnim radovima na izgradnji zaštitne linije u naseljenom mestu Lučani.

"Sutra za 12.30 je zakazan sastanak sa predstavnicima Srbijavode, sa privrednicima, sa lokalnom samoupravom, krenuće se u početne radove, koje nazivamo, i tako ih zovu projektanti, hitnom sanacijom desne obale reke Bjelice", kaže Vesna Stambolić.

Iako je od poplave prošlo mesec dana u delu Dljinskog polja voda se još nije povukla . Meštanu kažu, strepe od svake kiše.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом