Lakše do plasiranja proizvoda u zadrugama

Među malobrojnim zemljoradničkim zadrugama koje su opstale na teritoriji Zlatiborskog okruga je i prva ženska zadruga "Zdravčica" osnovana pre desetak godina. Posle početnih teškoća, "Zdravčica" danas okuplja 20 zadrugarki koje se bave uzgojem voća i povrća u užičkim selima.

Do kultivisanih šumskih jagoda zasađenih na 10 ari Gordana Perišić stigla je posle stečajnog postupka u jednoj zadruzi i osnivanja druge, zadruge "Zdravčica", koja joj je kao kooperantu obezbedila bespovratan kredit, 2.000 sadnica, prateću opremu, stručnu pomoć i zagarantovan otkup roda po tržišnoj ceni.

"Ta pomoć od zadruge mi je jako bitna da počnem s tim a i kasnije zbog plasiranja proizvoda, naplate i ostalog. Očekujem da se isplati ovaj ulog koji smo ovde dali", kaže Gordana.

Sredstva u okviru projekta "Zasad za budućnost", u iznosu od oko milion dinara, dobilo je još osam zadrugarki koje su osnovale nove, proširile postojeće zasade i plasteničku proizvodnju iz koje do užičke pijace stiže nekoliko stotina tona voća i povrća.

"Sve veći je problem prodaje proizvoda. Sve više je nakupaca, obaraju cenu, mi gubimo vreme na pijaci i onda nam je bolje da prodajemo organizovano. Zato smo se učlanili u zadrugu – zbog organizovane proizvodnje", objašnjava Dragica Dimitrijević iz sela Lunovo.

Sreten Dimitrijević iz istog sela poručuje da bez udruživanja i zadruge nema posla. "Da bi deca prodala robu, da bi celo selo prodalo šta god ima i da ne bi čekali nakupce", dodaje Sreten.

Uprkos početnim teškoćama, udruživanje, zajednički nastup i siguran plasman, kooperante "Zdravčice" već sada vode ka krajnjem cilju – stvaranju prepoznatljivog brenda tradicionalnih proizvoda.

"Sve naše proizvode koji budu viškovi, koje nećemo uspeti da prodamo u svežem stanju, cilj nam je da preradimo i da takve proizvode ponudimo na tržištu kao gotove proizvode", ističe direktorka Zemljoradničke zadruge "Zdravčica" Rada Joksimović.

Uz nove projekte i kooperante, iznajmljen pogon i opremu za proizvodnju, u "Zdravčici" očekuju uspeh u nastojanju da rad žena na selu učine vidljivim i ekonomski isplativim.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. април 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом